АРГЕНТИНА ЈА БРАНИ ТИТУЛАТА

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Европското фудбалско првенство е во полн ек, а од вечерва љубителите на фудбалот ќе треба да ги приспособат биоритмите и на Копа Америка. Во превод - нема да спијат ноќе.

Од вечерва до 14 јули во Соединетите Американски Држави ќе се одржува 48. издание на Копа Америка.

Натпреварите се играат во слотови од полноќ до 3 часот по средноевропско време, што значи дека најжестоките навивачи на најважната споредна игра во светот нема да можат да легнат до околу 5 часот наутро.

Како што е пракса подолго време, на Копа Америка - шампионатот на Јужна Америка не учествуваат само десет екипи од тој континент, туку оваа сезона ќе го „засилат“ САД, Канада, Мексико, Костарика, Јамајка и Панама.

Шампионската титула ја брани Аргентина, а Лионел Меси по втор пат во кариерата ќе се обиде да го подигне трофејот на Копа Америка.

Покрај Меси, главни адути на Аргентина се неговите долгогодишни соиграчи Анхел Ди Марија, Николас Отаменди, Николас Таљафико, Емилијано Мартинес, Родриго Де Пол...

Заедно со Аргентинците традиционално фаворити се и Бразилците кои во САД доаѓаат со пеколен напад. Асовите на Реал Винисиус и Родриго и 17-годишниот Ендрик кој за неколку дена и официјално ќе стане член на Реал ќе сочинуваат напаѓачко трио од кое ќе трепери секој противник.

На оваа Копа Америка ќе можеме да гледаме многу други легенди, но и големи светски ѕвезди.

Уругвај ќе го предводат Луис Суарес (37), Перу Паоло Гереро (40), Еквадор Енер Валенсија (34), Венецуела Саломон Рондон (34), Колумбија Давид Оспина (35) и Џејмс Родригес (32), а во дресот на Чиле ќе ги видиме Алексис Санчес (35) и голманот Клаудио Браво (41), кој воедно ќе биде и најстариот учесник во овогодинешното натпреварување.  

Интересно, Ендрик нема да биде најмладиот учесник, туку ќе биде Еквадорецот Кендри Паез, кој со 17 години и 47 дена веќе има осум пријавени настапи и еден гол за националниот тим.

Копа Америка започнува со вечерашниот натпревар помеѓу Аргентина и Канада во 2 часот, а распоредот на натпреварите, составите на тимовите и сите најнови вести за ова натпреварување можете да ги најдете на официјалната веб-страница.

реклама

Фудбал

Лудило на ЛОИ: ВАР по 2 часа поништи гол и ги врати Аргентина и Мароко на терен

Read more

Струга конечно победи во Европа, Спировски со еврогол го реши Пјуник

Read more

ЕУРО 2024 - цртана ретроспектива

Read more

Кој е вишок во Манчестер Јунајтед?

Read more
 

Спорт

Синер нема да игра на Олимписките игри

Читај повеќе
  • play_arrow

Лудило на ЛОИ: ВАР по 2 часа поништи гол и ги врати Аргентина и Мароко на терен

Читај повеќе

Струга конечно победи во Европа, Спировски со еврогол го реши Пјуник

Читај повеќе
  • play_arrow

ЕУРО 2024 - цртана ретроспектива

Читај повеќе

Зимската Олимпијада во 2030 година ќе се одржи на Француските Алпи

Читај повеќе

Кој е вишок во Манчестер Јунајтед?

Читај повеќе

Очекуван потег: Новак не оди во Oлимпиското село, си зеде приватно сместување во Париз

Читај повеќе

Мурињо: Кога правев работи како Џеко, секогаш добивав црвен картон

Читај повеќе

Што сè ќе му запленат Русите на Хабиб?

Читај повеќе