Нема веќе лесни победи: ФИНА го ограничи учеството на трансродовите пливачки

Светската пливачка федерација има намера да воведе поседна категорија за пливачи кои го промениле својот пол.

Лиа Томас (лево) растураше во женска конкуренција

Светското раководно тело на пливање, ФИНА, гласаше за забрана на сите трансродови спортисти кои поминале низ кој било дел од машкиот пубертет да учествуваат во елитните женски трки.

Новата политика на ФИНА, која беше усвоена со 71% од гласовите од 152 членови на Федерацијата, беше опишана како „само прв чекор кон целосно вклучување“ за трансродовите спортисти и беше направена на вонреден генерален конгрес на Светското првенство што моментално е во тек во Будимпешта, Унгарија.

Понатаму, ФИНА исто така има за цел да воспостави „отворена“ категорија на своите натпревари за пливачи чии родови идентитети се разликуваат од нивниот роден пол.

Новата политика ќе бара трансродовите натпреварувачи да мора да ја имаат завршено својата транзиција во новиот пол до 12-годишна возраст за да учествуваат во натпреварите за жени.

Пред да го дадат својот глас, членовите на ФИНА слушнаа извештај од работна група за трансродови лица во која се наоѓаат водечки личности во светот на спортот, медицината и правото.

Говорејќи по објавувањето на веста за гласањето, извршниот директор на ФИНА, Брент Новицки, рече дека раководното тело „ја нагласило конкурентската правичност“ во својот пристап кон изготвувањето на политиката, која е сеопфатна, заснована на наука и инклузивна.

На друго место, претседателот на ФИНА, Хусеин Ал-Мусалам, тврдеше дека глобалната власт се обидува да ги „заштити правата на нашите спортисти да се натпреваруваат“, покрај „заштита на натпреварувачката правичност“.

„ФИНА секогаш ќе го пречекува секој спортист“, инсистираше Ал-Мусалам. „Создавањето отворена категорија ќе значи дека секој има можност да се натпреварува на елитно ниво“.

„Ова не е направено досега, така што ФИНА ќе треба да го предводи патот. Сакам сите спортисти да се чувствуваат вклучени во можноста да развијат идеи за време на овој процес“, додаде тој.

Шарон Дејвис, поранешна пливачка од Обединетото Кралство која постојано се расправаше против учеството на трансродовите лица во женското пливање, на Twitter напиша дека е „горда“ на ФИНА и нејзиниот спорт затоа што „се занимава со наука, ги прашува спортистите/тренерите и се залага за фер спорт за жените“.

URL

„Пливањето секогаш ќе им посака добредојде на сите без разлика како се идентификувате, но правичноста е камен-темелник на спортот“, нагласи таа.

Но, групата за застапување на ЛГБТ спортисти, Athlete Ally, ја означи новата политика за „дискриминаторска, штетна, ненаучна и не е во согласност со принципите на ИОК од 2021 година“.

„Ако навистина сакаме да го заштитиме женскиот спорт, мора да ги вклучиме сите жени“, се вели во твитот од групата, која во минатото ја поддржуваше поранешната пливачка од колеџот УПен, Лиа Томас.

URL

Новата политика на ФИНА доаѓа во време кога учеството на трансродовите лица во женските натпревари е една од најдискутираните теми во спортот и само се засили со успехот на Томас.

Во март, Томас, кој пливаше во машкиот тим на УПен пред да се подложи на третман за замена на хормони во 2019 година, ја освои највисоката национална колеџ титула во САД кога учествуваше во женската трка на 500 јарди слободно, а исто така собори неколку рекорди на нејзината поранешна колеџ лига Ајви.

Во велосипедизмот, исто така, имаше расправии за тоа дали на британската велосипедистка Емили Бриџис да ѝ биде дозволено да учествува во елитните женски настани или не.

Потезите од велосипедскиот пандан на ФИНА, Меѓународниот велосипедистички сојуз (УЦИ) оваа недела значат дека таа за настап ќе мора да почека до 2023 година, со оглед на тоа што УЦИ го удвои временскиот период пред велосипедистот кој преминал од машко во женско да може да учествува во женски натпревари, на два години.

реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Останати спортови

Австралијките се нови светски рекордерки на 4×200 слободен стил

Read more

Златен медал за македонскиот карате тим на Универзијадата во Полска

Read more

Аманда брутално ја претепа Пења, испи пиво и ја напушти салата со патерици

Read more

Светски шампион во бокс претепа аматер кој дојде во теретана и го предизвика

Read more
 

Спорт

Анчелоти: Реал ќе ми биде последниот клуб во тренерската кариера

Читај повеќе
  • filter

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Читај повеќе
  • play_arrow

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Читај повеќе

Мбапе: За нас Златната топка е пред сѐ борбата меѓу Меси и Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

По 5 сезони Барди ја напушти Ла Лига - потпиша за Трабзонспор

Читај повеќе

Ѓоковиќ се повлече од Мастерсот во Синсинати

Читај повеќе

Перес: Да го донесеме Роналдо? Повторно? Па, тој има 38 години

Читај повеќе

Мундијалот во Катар ќе почне ден порано

Читај повеќе

Росберг: Наскоро ќе има жена во Формула 1

Читај повеќе