Немате дома квасец, ова е идеалната замена

Овие денови е тешко да се најде квасец по продавниците, па ако сакате да подготвите некој рецепт што содржи квасец, а го немате по дома, ова е идеалната замена.

Станува збор за едноставно, а брзо решение од состојки кои веќе ги имате дома.

Сличен ефект на нарастување на брашно како што е можно со квасецот ќе добиете од мешање на сода бикарбона и киселина, најмногу се препорачува сок од лимон.

Рецепт за домашен квасец:

Измешајте еднаква количина сода бикарбона и сок од лимон, така што вкупната количина се вклопува со грамажата на квасецот наведен во рецептот што го приготвувате.

За да порасне тестото како што треба не го оставајте да мирува, туку што побрзо ставете го да се пече.

реклама

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

Секси среда

Read more

Кривични пријави за наставници од ОУ „Кузман Шапкарев” кои издале лажни свидетелства

Read more

Рецепти

Совршена орео торта од 4 состојки

Read more

Предлог за ручек: Мусака со спанаќ

Read more

Малку поразлични рецепти со тестенини

Read more

Рецепт на денот: Пролетни крокети од компири

Read more

Магазин

Се роди првата коала по страшните пожари во Австралија

Читај повеќе
  • play_arrow

Полнење гориво 6.000 метри на небото

Читај повеќе

Десетте најсреќни земји во светот во 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботи во Јужна Кореја прават и служат пијалаци на гостите

Читај повеќе

Која храна не треба да се јаде по истекот на рокот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Њујорчани, претеравте!

Читај повеќе

Совршена орео торта од 4 состојки

Читај повеќе

Секс во време на корона: Борделите со препораки за пози со помал ризик од зараза

Читај повеќе
  • play_arrow

Лесни вежби за истегнување на телото

Читај повеќе