Необичен симптом кој често е првиот знак за Паркинсова болест

Паркинсовата болест е прогресивно нарушување, а нејзиното напредување може да биде исклучително бавно. Некои знаци можат да се појават и до 20 години од поставувањето на дијагнозата.

По Алцхајмер, Паркинсовата болест е второто најчесто невродегенерастивна болест. За неа моментално нема лек, пишува Best Life.

Раното откривање е клучно за лекување и управување со непријатната состојба, а некои знаци можат да бидат суптилни и лесно да ги пропуштите. Голем број пациенти, поточно над 60%, имаат еден посебен симптом.

Станува збор за синдромот на суво око, а овој необичен симптом заболените од Паркинсова  болест можат да го забележат и до 20 години пред поставување на дијагнозата, односно пред појавувањето на некои очигледни знаци.

Оваа болест може да остави тешки последици на моторичките и немоторичките вештини на луѓето. Симптомите вклучуваат треперење, тремор, забавено движење, но и други симптоми како когнитивно оштетување, нервоза и депресија, умор и проблеми со спиењето.

Сепак, помалку познатите симптоми се однесуваат на очите. Луѓето со Паркинс поретко трепкаат, што може да доведе до суви око, иритирани очи и пецкање.

Точната причина за Паркинс не е позната. Мажите имаат поголема веројатност да ја развијат болеста отколку жените.

реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Тајните на женското задоволство: Какви оргазми се бран, вулкан и лавина?

Read more

Здравје

Колку време треба да ги четкате забите?

Read more

Ме врти колено: Како влијае времето на болката во зглобовите?

Read more

Шест намирници кои секој ден треба да ги јадете

Read more

Како собната светлина може негативно да влијае врз расположението?

Read more
 

Магазин

Зошто на патниците во авион не им е дозволено да ги менуваат седиштата?

Читај повеќе

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Читај повеќе

Рецепт од Србија: Сарма полнета со коленица

Читај повеќе

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Читај повеќе

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Читај повеќе
  • filter

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Читај повеќе

Необична луксузна вила во Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Читај повеќе