Необична луксузна вила во Шпанија

Во Шпанија се гради, според многумина - спектакуларна архитектонска креација, луксузна вила која би требало да биде завршена до 2024 година.

Најновиот архитектонски концепт - трикатната куќа на Fran Silvestre Arquitectos, е дизајнирана како „континуирано цик-цак движење“, кое, покрај разните внатрешни простории, нуди и шеталиште од каде што може да се истражува пејзажот одоколу. Зданието чини околу 4,6 милиони евра.

Надворешниот изглед е уреден со намера целосно да се искористи градежниот потенцијал на парцелата. Преку долгата дијагонала, се чини како деловите да се поврзуваат на краевите, но внатрешноста е испреплетена и во „постојана поврзаност“. Горниот кат води до голем балкон, чии граници се протегаат нанадвор во двете насоки, кон базенот, а кон внатрешноста на платформата до горното ниво.

Преку конфигурацијата на три континуирани простори, структурата го поттикнува окото да го следи обликот, речиси „разиграна“ фигура која веднаш го презема и потврдува препознатливиот идентитет на куќата.

реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Архитектура

Брутализам, брутализам насекаде

Read more

Во Кина постои метро што минува низ станбена зграда

Read more

15 најстари градби во светот што уште постојат

Read more

23 мегапроекти што се градат во 2023 година

Read more
 

Магазин

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Читај повеќе

Идеја за посен ручек: Полнети тиквички

Читај повеќе

Може ли вежбањето дома без опрема да даде добри резултати?

Читај повеќе

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зебра избегала од зоо во Сеул и со часови талкала низ градот

Читај повеќе

Како вашите омилени сосови ви го саботираат процесот на слабеење?

Читај повеќе

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Читај повеќе

Најчести грешки што ги правиме во одгледувањето растенија

Читај повеќе

Има три начини на кои луѓето гледаат порно, само еден е здрав

Читај повеќе