Необична состојка со која печениот компир секогаш излегува крцкав и вкусен

Нутриционистката Лора Форд од Мелбурн го сподели својот трик на социјалните мрежи како да направите крцкави и вкусни печени компири со помош на една необична состојка - мед.

„Овој печен компир ќе ве направи навистина зависни. Совршена рамнотежа на слатко и солено со крцкави рабови. Едноставно, нема да можете да престанете да го јадете“ напишала Лора во својата објава.

Потребни состојки:

  • 2 kg црвен компир
  • 2 лажици ладно цедено маслиново масло
  • 50 gr путер
  • вегета
  • сол
  • бибер
  • 1-2 лажички мед (Лора користи 1,5 како совршена мерка)

Подготовка:

Во лонец ставете вода и откако ќе зоврие додадете ги компирите. Гответе ги 4-5 минути додека не омекнат, но не мора да бидат готови.

Додека компирот се готви, загрејте ја рерната на 200°C.

На хартија во тава за печење ставете маслиново масло и путер и ставете ги во рерна 2 минути додека путерот не се растопи.

Додадете го исцедениот компир и измешајте го со маслото. Зачинете со вегета, сол и бибер. Осигурајте се дека компирот е рамномерно распореден и не се преклопува.

Печете 30 минути, потоа свртете ги компирите и печете дополнителни 25-30 минути додека не станат крцкави.

Прелијте мед врз компирите додека се топли и украсете со свежа мајчина душица.

Тагови
реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Рецепти

Идеја за брз ручек: Паста со сланина

Read more

Мезе на денот: Плескавици од тиквички

Read more

Рецепт на денот: Пилешко во сос од јогурт, сенф и куркума

Read more

Вкусно и лесно за подготовка: Десерт со ванила и бадеми

Read more
 

Магазин

  • filter

Најновиот моден хит на Bottega Veneta е ремен/корсет од 2.500 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Читај повеќе

Што се случува кога ви кркори стомакот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемиот аквариум во светот: 68.000 морски животни во 25 милиони литри вода

Читај повеќе

Која е врската помеѓу психопатите и проѕевањето?

Читај повеќе

Шпанка го лажирала сопственото киднапирање, па играла бинго со парите од откупот

Читај повеќе

Идеја за брз ручек: Паста со сланина

Читај повеќе

20 најдобри градови за семеен одмор

Читај повеќе

Петте најсрамежливи знаци во Зодијакот

Читај повеќе