Необични правила во Турција на одлучувачкиот ден на изборите

Амир Кривошија, репортер на телевизијата N1, се јави од Истанбул во Точка и ја анализираше изборната ситуација во Турција.

Турците денеска излегуваат да гласаат во вториот круг од претседателските избори, на кои се предвидува дека Реџеп Тајип Ердоган повторно ќе победи и ќе зачекори во третата деценија на власт.

Иако во пресрет на првиот круг анкетите покажаа дека опозицискиот кандидат Кемал Киличдаролу ќе го спречи да освои трет мандат, се чини дека уздите на власта ќе останат цврсто во рацете на Ердоган.

Ердоган е фаворит, вели Кривошија. „Последната анкета вели дека 53,47 отсто се за Ердоган.“

Тој објасни и какви се правилата на овој изборен ден.

„Од утрово од 6 часот до полноќ забрането е продажба и послужување на алкохолни пијалоци во угостителски објекти, носење оружје, освен за органите на редот, а секој што сака да се омажи денеска не може тоа да го направи пред 18 часот“.

реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Свет

Државата им ги одзема децата на мафијашите во Италија

Read more

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Read more

Во САД откриени делови од мотори за авиони без сертификат, истрага е спроведена и во Европа

Read more

Нагорно-Карабах по примирјето: Преговори без резултати и остри предупредувања до Азербејџан од ОН

Read more
 

Вести

  • filter

Чекална во Центар

Читај повеќе

Во Загреб пристигнаа налози за апсење, Грците бараат екстрадиција на уште десет навивачи

Читај повеќе

Државата им ги одзема децата на мафијашите во Италија

Читај повеќе

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Читај повеќе

Сончево време со температура до 35°C

Читај повеќе

Косово врие од лажни евро монети – уапсени и лица од Македонија

Читај повеќе

Георгиевски до Груевски: Сè што ми направи мене, сега ти го прават тебе

Читај повеќе

Бислимоски: Ако не се постави цевководот на мостот Беласица, ќе имаме ценовно цунами со парното греење

Читај повеќе

Фрлени бомби врз три куќи на српски политичари во Косово

Читај повеќе