Неочекуван потег: Ред Бул го смени Гасли со дебитант

Ф1
/ 12.08.2019 / 17:04

Тимот на Ред Бул Рејсинг реши да го замени Пјер Гасли со Александар Албон. Двајцата пилоти ги разменуваат местата, откако Албон е нов соиграч на Макс Ферстапен, а Гасли е испратен назад во Торо Росо.

Албон ја вози својата деби сезона во Формула 1 и досега има запишано 16 поени од 12 трки. Од Ред Бул додадоа дека тој ќе вози до Ферстапен од следната трка во Белгија, а по крајот на сезоната ќе се знае дали ќе остане и за 2020 година.

Пјер Гасли дојде во Ред Бул на почетокот на сезоната на местото на Даниел Рикардо, но не успеа да се доближи до резултатите на неговиот тимски колега Макс Ферстапен. Французинот е на шестото место во пласманот со 63 поени, а негово најдобро достигнување е четвртото место на британското Гран При.

Пред само неколку дена, шефот на „биковите“, Кристијан Хорнер изјави дека Гасли нема да биде заменет, но го предупреди дека треба да ги подобри неговите перформанси.

– Мислам дека треба да се одмори добро за време на летната пауза и да ги научи лекциите што му се потребни за вториот дел од сезоната. Ова е клучно за нас ако сакаме да имаме шанси да ги стигнеме Ферари до крајот на годината. Имаме намера да го оставиме до крајот на годината, но сакаме да извлече повеќе од потенцијалот на автомобилот, рече Хорнер по унгарското Гран при.

реклама

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more

Ф1

ГП во Монца е најдобра трка сезонава според фановите

Read more

ФИА се откажа од истрагата за Хамилтон

Read more

Хамилтон: Многу тешка трка, Ботас покажа брзина цел викенд

Read more

Фетел наредната сезона ќе вози за Астон Мартин

Read more

Спорт

  • play_arrow

Адетокунбо вторпат по ред прогласен за најкорисен играч во НБА

Читај повеќе

Се враќа публиката во Калчото: В недела на две средби ќе има гледачи

Читај повеќе

ГП во Монца е најдобра трка сезонава според фановите

Читај повеќе

Игуаин потпиша за Интер Мајами

Читај повеќе

Ако Шкендија приреди чудо со Тотенхем, ќе има полесна задача во плеј-офот

Читај повеќе
  • play_arrow

Фернандеш е играч на сезоната во Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Хамес преминал бесплатно во Евертон

Читај повеќе

Осака се повлекува од Ролан Гарос

Читај повеќе
  • play_arrow

Медиумите во Англија го критикуваа Тотенхем

Читај повеќе