Неочекуван пресврт на Олд Трафорд: Тен Хаг останува менаџер на Јунајтед

Синоќа најверодостојните британски медиуми ја објавија неочекуваната вест дека Ерик тен Хаг сепак ќе остане менаџер на Манчестер Јунајтед и во следната сезона.

Сите веќе го видоа холандскиот стручњак како ја напушта клупата на „Црвените ѓаволи“ поради лошите резултати во изминатава сезона, која беше спасена за Јунајтед со освојувањето на ФА купот и победата над Манчестер Сити во финалето на ова натпреварување.

И пред тоа сите најавуваа заминување на Тен Хаг од „Олд Трафорд“, но на вчерашната средба 54-годишниот стручњак се договорил со клупските челници за продолжување на соработката.

Постојниот договор на Тен Хаг со Јунајтед трае до следниот јуни, со опција за продолжување на 12 месеци, а преговорите за тоа ќе започнат сега.

Претходно беше објавено дека Јунајтед активно бара нов менаџер со Томас Тухел, Маурисио Почетино, Томас Франк и Киран МекКена во разговори, но сега се чини дека нема да има промени во тренерската работа како косопственикот на клубот, Џим Ретклиф, и спортскиот директор на INEOS, Дејв Брејлсфорд, одлучиле да се продолжи со Тен Хаг.

Веста за останувањето на Тен Хаг ја потврди и Фабрицио Романо.

Што се однесува до резимето на изминатата сезона за Јунајтед, овој клуб заврши само на 8. место во Премиер лигата, а колапс се случи и во Лигата на шампионите, каде „Ѓаволите“ беа последни во групата зад Баерн, Копенхаген и Галатасарај.

Во Лига купот, тимот беше елиминиран во осминафиналето од Њукасл, додека „Ѓаволите“ го освоија ФА купот победувајќи го лутиот градски ривал Манчестер Сити во големото финале.

реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Фудбал

ВАР офсајд на венецуелски начин

Read more

Бордо исфрлен во третата лига

Read more

Играчите на киевски Динамо вечерва поради Русија нема да се ракуваат со играчите на Партизан

Read more

УЕФА исфрли украински клуб од Европа

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

ВАР офсајд на венецуелски начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку се удобни картонските кревети во Париз? Австралиските тенисерки први ги испробаа

Читај повеќе

Бордо исфрлен во третата лига

Читај повеќе

Снуп Дог ќе го носи факелот на отворањето на Олимписките игри

Читај повеќе

Играчите на киевски Динамо вечерва поради Русија нема да се ракуваат со играчите на Партизан

Читај повеќе

УЕФА исфрли украински клуб од Европа

Читај повеќе

Енди Мареј најави крај на кариерата

Читај повеќе

Меси уште не е подготвен, го пропушта Ол-стар натпреварот

Читај повеќе
  • play_arrow

Феноменален финиш на Леброн за победа на САД против светските шампиони

Читај повеќе