Неодолив пилав со јагнешко и лук на узбекистански начин

Пилав е добро познато јадење кое го има во многу кујни, но овој оригинален рецепт кој доаѓа од Централна Азија ќе ви донесе поинаков вкус и нешто ново на вашата трпеза.

Традиционалниот рецепт за пилав во Узбекистан подразбира користење разноврсно месо, а најчесто се прави со јагнешко. Наместо печење, Узбекистанците долго го варат, а дури на крајот додаваат добро измиен ориз. Во узбекистанскиот пилав можете да додадете лута пиперка за да биде пикантен.

Потребни состојки:

  • 1 кг ориз
  • 1 кг јагнешко
  • 1 кг моркови
  • 1 кг кромид
  • 2 лути пиперки
  • неколку главици лук*

*Узбекистанците традиционално готват со цели главици лук, а не чешниња, за подобар вкус.

Подготовка:

Оризот измијте го неколку пати, па процедете го и пропржете го околу 5 минути на суво и загреано тавче. Месото исечкајте го по желба, како и кромидот и морковите. Во голема тава загрејте масло, па додавајте една по една главица лук. Пржете додека не добијат златна боја, а потоа извадете ги, а додадете го сечканиот кромид. Кога ќе омекне и добие кафена боја ставете го месото, па пржете некои 10-15 минути. Потоа додадете морков и пржете уште 3 минути. Промешајте, па додадете зачини по желба, што повеќе - тоа подобро, па прелијте со вода што врие и ставете цела лута пиперка. Поклопете и кратко динстајте. После 2 минути додадете ориз, па додадете уште вода која треба да го покрие оризот. Кога водата ќе испари, додадете исчистени главици лук, поклопете и намалете ја температурата и гответе уште 5 минути. Исклучете го шпоретот и оставете на жешка рингла сѐ до сервирање.

реклама

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Read more

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more

5 хороскопски парови кои ќе се заљубат во 2024 година

Read more

Прашање за ракија на британскиот „Милионер“ што само мама знае да го одговори

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Пита со компири и пилешко

Read more

Идеја за посен ручек: Подварок со суви сливи

Read more

Печен карфиол со слатко-лут прелив

Read more

Рецепт за посна сарма со ореви

Read more
 

Магазин

Кривата кула во Болоња треба да се реновира бидејќи може да се урне

Читај повеќе

Која храна мора да ја изедеме истиот ден кога ќе ја зготвиме или отвориме?

Читај повеќе
  • play_arrow

Водителка покажа среден прст во живо

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пита со компири и пилешко

Читај повеќе

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Читај повеќе

Во кои хороскопски знаци се раѓаат најголемите манипулатори?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто жените се подобри во мултитаскинг?

Читај повеќе
15 идеи како сами да направите новогодишни украси

15 идеи како сами да направите новогодишни украси

Читај повеќе

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Читај повеќе