Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Неознат објект со бавно движење прелета навистина блиску до нашата планета пред повторно да се упати во длабочините на Сончевиот Систем. Но, според траекторијата, објектот би требало повторно да нѐ посети во март, а научниците не знаат што е.

Непознатиот објект налик на мини месечина е официјално означен како 2020 SO и е предмет на разни шпекулации уште откако беше откриен на 17 септември. Првично беше класифициран како астероид, но научниците сѐ уште не знаат што навистина е. Некои тврдат дека е дел од стара ракета.

Што и да е, има дијаметар од 5 до 10 метри и прелета покрај Земјата на оддалеченост од 50 илјади километри. Тоа е само 13% од оддалеченоста до Месечината и во домет на земјината гравитација, што значи дека повторно ќе се врати по неколку месеци.

URL

Енигмата околу потеклото на објектот потекнува од самото негово движење. Патува со многу помала брзина отколку најголемиот дел астероиди кои отприлика се движат со брзина помеѓу 11 и 72 километри во секунда, додека 2020 SO се движи само 0,6 километри во секунда.

URL

Многумина во научната заедница веруваат дека е остаток од вселенското летало Surveyor 2 кое во 1966 година одеше кон Месечината.

„Не сме сигурни дали е астероид бидејќи може да биде и ракетен погон од Surveyor 2 леталото на НАСА уште од 1966“, велат научниците кои со телескоп го набљудувале објектот.

Тагови
реклама

Кога COVID-19 ќе стане лесна болест како настинка?

Read more

Моќна порака: Погледнете како ТВ водителка ги поддржа жртвите на сексуално насилство

Read more

Бугарски програмер доби одговор од Илон Маск по 154 дена чекање

Read more

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Read more

Чек дис аут

Стјуардеса советува – овие работи никогаш не треба да ги нарачате во авион

Read more

Три месеци незабележано живеел на аеродром поради страв од короната

Read more

Ги потроши сите џокери на едно прашање за популарна Netflix серија

Read more

Музеј во Бразил има колекција од најлошо направени восочни фигури

Read more
 

Магазин

Разлика во години меѓу партнерите - дали бројките се навистина важни?

Читај повеќе

Работат против имунитетот – овие три намирници ја саботираат одбраната на организмот

Читај повеќе

Стјуардеса советува – овие работи никогаш не треба да ги нарачате во авион

Читај повеќе

Три месеци незабележано живеел на аеродром поради страв од короната

Читај повеќе

Го намалува холестеролот, помага за слабеење, спречува рак - моќта на куркумата

Читај повеќе
  • play_arrow

Ги потроши сите џокери на едно прашање за популарна Netflix серија

Читај повеќе

Нежна, искрена, забавна: Сè што треба да знаете за жената Водолија

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Музеј во Бразил има колекција од најлошо направени восочни фигури

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Читај повеќе