Непријатни прашања кои никогаш не треба да ги поставувате

За помалку од еден месец се новогодишните и божиќните празници и сите знаеме дека под тоа се подразбираат семејни собирања и потенцијални непријатни прашања.

Еве како треба да реагирате ако некој ви ги постави овие три прашања.

1. Кога ќе најдеш редовна работа/работа за поголема плата?

Ова не е прашање, ова е потценување на вашата работа и причина за блокирање на социјалните мрежи. Подобро е, ако веќе некој сака да ве праша на оваа тема е да ги замени овие прашања со следните: „Што работиш во овој момент? Кажи ми нешто повеќе за твојата работа, дали си задоволен?“

2. Кога ќе имаш дете?

Автоматска реакција е да кажеш не е твоја работа. Но, некои луѓе не стигнуваат до таа точка бидејќи се свесни дека личноста која го поставува прашањето мисли дека сите имаме исти цели, исти планови, исти желби и тоа може да биде проблематично. Особено кога станува збор за чувствително и лично прашање.

Алтернатива за ова прашање нема, буквално никогаш не треба никому да го поставите.

3. Зошто си толку дебел/а или слаб/а?

Уште едно прашање кое е непристојно да го поставите. Обично постојат најразлични прашања за промените во тежината и никој освен вас не мора да знае за нив.

Единствено посакувано однесување е избегнување коментари на сметка на туѓиот изглед.

реклама
Шакира најпопуларна на YouTube во 2017 година

Шакира најпопуларна на YouTube во 2017 година

Read more
Ал Пачино и 7 нови холивудски ѕвезди се приклучија на новиот филм на Тарантино

Ал Пачино и 7 нови холивудски ѕвезди се приклучија на новиот филм на Тарантино

Read more
Audi: Ќе покажеме како ќе изгледа автомобил без управувач

Audi: Ќе покажеме како ќе изгледа автомобил без управувач

Read more
Две награди за „Кривогаштани промет“

Две награди за „Кривогаштани промет“

Read more

Живот

Прекраснa и непредвидливa: Откријте сѐ за жената Водолија

Read more

Трикови за чистење различни типови кади без абразивни хемикалии

Read more

Скопски моден фестивал: Премиера на првата сезона во март

Read more

Се пренесуваат со генерации: Суеверија кои треба што побрзо да се отфрлат

Read more
 

Магазин

Прекраснa и непредвидливa: Откријте сѐ за жената Водолија

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Во Сахара падна снег и ги забели песочните дини

Читај повеќе

Трикови за чистење различни типови кади без абразивни хемикалии

Читај повеќе
  • play_arrow

Автомобил удри во американска новинарка среде јавување во живо

Читај повеќе

Болки по породувањето: Што ги предизвикува и како да ги ублажите?

Читај повеќе

Зошто остануваме во токсични врски: Ракот е лојален, Јарецот не губи надеж

Читај повеќе

Тестирајте се: Дали сте навистина фит?

Читај повеќе

5 начини како да ја расположите жената за секс 

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Скопски моден фестивал: Премиера на првата сезона во март

Читај повеќе