Непријатности при летање: Зошто сте подуени додека патувате со авион?

Доколку сте решиле да патувате со авион, можно е да почувствувате некои симптоми како болки во стомакот, надуеност и запек. Многумина тоа ќе му го припишат на стравот од летање, но тоа може секому да се случи секого.

За среќа, стана појасно зошто може да бидете подуени за време на летот. Диететичарката Меган Роси истакна дека нема синдром на нервозно дебело црево, но дека имала слични симптоми.

За да објасни зошто надуеноста е честа појава кај патниците, таа употреби чаша јогурт со алуминиумски капак како дел од нејзината демонстрација.

„Замислете ја оваа чаша како вашето црево на ниво на земјата. Гасот внатре што го произведуваат вашите микроби има простор за движење, но како што авионот се крева, промената на воздушниот притисок предизвикува ширење на гасот и може да предизвика надуеност и болки во стомакот“, објасни таа.

Иако оваа состојба е непријатна, постојат начини да се намали притисокот со подготовка пред патувањето. Диететичарката Роси вели да ја намалите храната што предизвикува надуеност како грав, авокадо, печурки и кромид 24 до 48 часа пред вашето патување.

Доколку ги почувствувате овие симптоми привремено додека патувате, диететичарката препорачува едноставни замени. Заменете го маслото од авокадо и авокадо со маслиново масло, а наместо печурки јадете модар патлиџан. Исто така, наместо наут или грав, користете јајца како извор на протеини.

Иако овие намирници се здрави, а сепак чувствувате надуеност и болки, најдобро би било да се консултирате со лекар. Исто така, доколку имате проблеми со запек во текот на летото, би било препорачливо да пиете магнезиум и да консумирате повеќе влакна.

реклама

Живот

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Read more

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Летно пиво: Историја на радлерот

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе