Нереална тројка на Дончиќ за Словенија

Во рамките на подготовките за МундоБаскетот, репрезентацијата на Словенија ја совлада Црна Гора со 104:100 благодарение на уште една феноменална партија на Лука Дончиќ.

Првата ѕвезда на Словенија го предводеше својот тим до нова победа во рамките на подготовките за МундоБаскетот, кој на крајот на летото ќе се игра во Јапонија, Филипини и Индонезија.

Центарот на Далас Маверикс постигна 34 поени, од кои една тројка беше спектакуларна. Запиша трипл-дабл учинок бидејќи додаде и 13 скока и 14 асистенции.

Публиката во салата „Стожице“ во Љубљана се крена на нозе во последните секунди од првата четвртина кога Дончиќ погоди феноменална тројка.

Во самиот финиш на нападот упати удар од околу 11 метри и преку рацете на играчот кој го чуваше и го погоди кошот „без коски“.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Sport Klub (@sport.klub)

На овој меч Дончиќ имаше помош од Клемен Препелич, кој додаде 17 поени. На другата страна Михаиловиќ беше подобар од останатите со 26 поени.

Remote video URL

Словенија на МундоБаскетот ќе игра во група со Венецуела, Грузија и Зелен 'Рт и важи за голем фаворит.

Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Read more

Кошарка

Лејкерс го освоија НБА купот – МВП трофејот за Леброн Џејмс

Read more

Неверојатна партија на Леброн Џејмс за финалето на НБА Купот

Read more

Кошаркарите на Монако гневни по поразот од Партизан: Ова е срам за Евролигата

Read more

Индијана и Њу Орлеанс изненадувачки се пласираа во полуфиналето на НБА купот

Read more
 

Спорт

Заврши есенскиот дел во 1.МФЛ, мешаница на врвот и на дното

Читај повеќе

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејкерс го освоија НБА купот – МВП трофејот за Леброн Џејмс

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија ЃП бара оставки во Судиската организација

Читај повеќе
  • play_arrow

Ајнтрахт го декласира Баерн – пукна петарда во мрежата на Нојер

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува во Евертон?

Читај повеќе

Анчелоти: Не ми требаат пари, не би заминал во Саудиска Арабија за 500 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Fun with Flags со Фримпонг од Леверкузен

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се менува рамнотежата на моќ во светскиот фудбал?

Читај повеќе