Нереални сцени: Талибанците вооружени со минофрлачи возат педалини

Б.С.Б.
/ 20.09.2021 / 18:57

На неодамна објавени фотографии прикажани се талибанските борци како се возат со педалини на езеро лоцирано под планинскиот масив Хиндукуш.

Додека Авганистанките храбро маршираат низ улиците на Кабул за да обезбедат право да работат и студираат, талибанците вооружени со минофрлачи се фотографирани како се возат на педалини во националниот парк Банд е Амир, туристичка атракција која годишно ја посетуваат голем број туристи од Авганистан.

Фотографиите делуваат нерелано, но на Twitter ги објави британксиот новинар Џејк Ханрахан кој вели дека се доста реални.

Фотографиите за кратко време станаа вирални, а еден корисник се пошегува со коментарот „Авганистанската воена морнарица“.

Минатиот месец, талибанците го зазедоа Кабул и потоа на интернет се појавија снимки и фотографии како се возат во забавен парк.

URL

 

Тагови
реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Свет

Москва под локдаун: Низ градот само луѓе во заштитни одела кои ги дезинфицираат улиците

Read more

САД го издадоа првиот пасош со ознака за пол X

Read more

Хитлер доби QR код за зелен пасош, ЕУ на нозе

Read more

ЕУ драстично ја казни Полска: Варшава мора да плаќа милион евра дневно

Read more
 

Вести

Три лица извршиле обљуба врз девојка од Крива Паланка

Читај повеќе

МЗ: На Инфективна почина 17-годишна пациентка заболена од COVID-19

Читај повеќе
  • filter

Москва под локдаун: Низ градот само луѓе во заштитни одела кои ги дезинфицираат улиците

Читај повеќе

Вo недела почнува зимското сметање на времето

Читај повеќе

Борисов: За Бугарија да ја поддржи Северна Македонија, бугарското малцинство треба да биде во Уставот

Читај повеќе

Приведен битолчанец за издржување казна затвор

Читај повеќе

Претрес во Струга, пронајдено оружје

Читај повеќе

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Читај повеќе

„Го Сакам Водно“ до Арсовска и Шилегов: Покажете гаранција за Водно

Читај повеќе