Нерешено на Камп Ноу и Сантјаго Бернабе

Без победник и со иднетичен резулатат завршија двете дерби средби кои се одиграа во рамките на петтото коло во Примера. Реал одигра 1-1 со Виљареал, а бод освои и Атлетико во Барселона.

Барселона и Атлетико одигра на сигурно, никој не рескираше премногу што покажува и конечниот резултат 1-1. Иако Барселона упати 19 удари кон голот на Облак, имаше само една чиста шанса, во финишот на мечот преку Пике.

Каталонците го отворија резултатот на истекот на првиот дел преку Ракитќ, кој со удар со глава ја погоди мрежата на Атлетико.

Израмани Анхел Кореа во 61. минута, откако ја искористи асистенцијата на Торес и лошата реакција на Маскерано. Кореа нецела минута пред постигнувањето на голот влезе во игра.

Барселона последните 30 минути ги одигра без Меси кој поради повреда ја напушти играта.

Реал не успеа да слави против Виљареал, иако во второто полувреме доминираше на теренот: Мората, Бејл, Роналдо и Бензема не реализираа чисти шанси.

Виљареал постигна гол во 45. минута, кога Бруно Соријано од пенал го совлада Касиља. На пеналот му претходеше играње со рака во сопсвениот шеснаесетник на Серхио Рамос.

Токму Рамос го израмни резултатот по три минути игра во второто полувреме.

Од нерешените резултати во Мадрид и Бареселона, покрај Реал профитираше и Севилја која сега се наоѓа на втората позиција со 11 бодови, два помалку од Реал. Барселона е на третото место со десет, а Атлетико има бод помалку на четвртата позиција.

реклама

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Read more

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Read more

Не, Илон Маск не е мртов

Read more

Првпат воведена е-трговија во Пошта – онлајн нарачки со можност за испорака до адреса

Read more

Фудбал

Седум трансфери од соништата што се претворија во кошмари

Read more

Ибра се враќа во шведската репрезентација: Пусти надежи или реалност?

Read more

Почна борбата помеѓу Реал и Ливерпул што може да ја смени историјата на фудбалот

Read more

Алексис: Го обожавам овој спорт, сакам цело време да играм

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Седум трансфери од соништата што се претворија во кошмари

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет суперѕвезди на кои забрзано им се губи сјајот

Читај повеќе

Ибра се враќа во шведската репрезентација: Пусти надежи или реалност?

Читај повеќе

Почна борбата помеѓу Реал и Ливерпул што може да ја смени историјата на фудбалот

Читај повеќе
  • play_arrow

Алексис: Го обожавам овој спорт, сакам цело време да играм

Читај повеќе
  • play_arrow

Скандалозно однесување: Контроверзниот Беноа Пер намерно изгуби меч на Аргентина Опен

Читај повеќе
  • play_arrow

МЗТ го прегази Ловќен во АБА2 лигата

Читај повеќе

Со новиот пораз и нов негативен рекорд за Ливерпул

Читај повеќе

Маркизио ќе се кандидира за градоначалник на Торино

Читај повеќе