СЕРИЈА А 2020/21

Несторовски: Головите ми се многу важни

Македонскиот голгетер е презадоволен по постогнатиот гол во неделата со кој му донесе голема победа на својот тим во борбата за опстанок во Серија А.

Илија Несторовски ја реши Фиорентина. Вака горе-доле пишуваат сите италијснаки медиуми откако Македонецот во неделата во 86.тата минута од натпреварот во Удине со глава ја затресе гостинската мрежа за победа на Удинезе од 1:0.

Со овие три бода неговиот тим има 28 бодови и е на делба на 11. место со Болоња. Удинезе има 10 бодови повеќе од последниот тим кој е во опасната зона, Каљари.

„Освоивме три бода против Фиорентина. Знаевме дека овој натпревар е многу важен за нас бидејќи со оваа победа продолжуваме да напредуваме на табелата. Не смее да гледаме кон долниот дел, со овие бодови направивме убав скок нагоре. Ни недостасуваат 12 поени за да ја исполниме нашата цел и се надевам дека што е можно поскоро ќе ги собереме“, рече Иле.

Сезонава ретко добива шанса да игра од првата минута, а овој пат дури и ги одогра комплетните 90 минути. Во неговиот тим има доста повредени играчи, па нашиот репрезентативец одлично си ја искористи шансата.

(голот е на 3:10)

Remote video URL

„Секогаш кога има нешто што ни недостасува, кога ни фалат неколкумина играчи, мораме да дадеме сѐ од себе. Кон крајот видовме што се случи, бевме добри, победивме, освоивме три бода и навистина сум задоволен за целиот тим, за сите играчи кои играме малку, а сега добивме шанса“.

Несторовски сезонава ретко ги тресе противничките мрежи, што секако е и поради фактот што не добива доволно шанса. Но, двата гола кои ги постигна оваа сезона беа голови за победа, па вкупно 6 бода му донесе на Удинезе сезонава, што е важно во борбата за опстанок. Покрај Фиоретина, претходно му даде гол и на Торино кога при резултат од 2:2 погоди за 2:3 и победа.

„Мене головите ми се многу важни. Конечно сега погодив и му донесов три бода на тимот. Ми се допаѓа кога сум стартер, ми се допаѓа кога му помагам на тимот, на моите соиграчи и конечно после толку време се случи да помогнам со мој гол за да се освојат три бода“, заврши популарниот НестоГол.

Следниот натпревар на Удинезе е утревечер против Милан, а Несторовски повторно очекува да добие шанса.

Remote video URL
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Фудбал

Истрага за местење натпревари во српското фудбалско првенство

Read more

Реал ја победи Барселона и се искачи на врвот во Ла Лига

Read more

Алиоски асистент во триумфот на Лидс на гостувањето кај Сити

Read more

Рамос го пропушта вечерашното Ел Класико

Read more
 

Спорт

Истрага за местење натпревари во српското фудбалско првенство

Читај повеќе

Гери Трент Џуниор испиша историја во НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

Реал ја победи Барселона и се искачи на врвот во Ла Лига

Читај повеќе

Алиоски асистент во триумфот на Лидс на гостувањето кај Сити

Читај повеќе

Рамос го пропушта вечерашното Ел Класико

Читај повеќе

Куман за дербито со Реал: Потребен ни е најдобриот Меси и најдобрата Барса

Читај повеќе

Тејтум стана најмладиот играч на Бостон кој постигнал над 50 поени на еден натпревар

Читај повеќе
  • play_arrow

Леваци vs. деснаци во фудбалот: Кои се подобри?

Читај повеќе

Падна одлука: ЕУРО ќе се игра пред навивачи

Читај повеќе