Несвесни за опасноста: Блиска средба на сурфери со голема бела ајкула

Во близина на брегот на Јужна Африка неколку сурфери не биле свесни за опасноста што демнела во нивна близина, додека околу нив кружела љубопитна голема бела ајкула.

Блиската средба со опасниот предатор сурферите ја забележале дури дома, кога ја виделе морничавата снимка направена со дрон.

Снимката е објавена од службата за спасување во Јужна Африка, со објаснување дека пристигнуваат голем број пријави за забележани големи бели ајкули во близина на брегот.

„Однесувањето на ајкулата како што се гледа на снимката покажува дека таа била свесна за сурферите и дека пливала околу нив за да ги истражи. Важно е луѓето да знаат дека големите бели ајкули се предатори и иако нивните напад се ретки, средбата со нив е голем ризик“, соопштуваат од службата за спасување.

Тагови
реклама

Не може да ги надмудрите луѓето родени во овие 3 хороскопски знаци

Read more

Казна затвор 19 години за Ангела Ѓорѓиевска за убиството на Пино

Read more

Се самоуби внукот на Елвис Присли, Бенџамин Кео

Read more

Гејтс: Лекот и вакцините треба да бидат достапни за сите, не само за богатите

Read more

Чек дис аут

Застрашувачки момент: Сурферка опколена од три ајкули

Read more

Вирална дилема: Која зебра гледа во камерата?

Read more

Да ти нацртам: Што значи безбедна дистанца од 2 метра?

Read more

На плажите низ Флорида шета Смртта: Само ве потсетувам на вирусот

Read more

Магазин

Истражување: Колку трае имунитетот по заразување со коронавирусот?

Читај повеќе

Кои се топ 10 најпосетувани градови во светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Застрашувачки момент: Сурферка опколена од три ајкули

Читај повеќе

Истражување: Децата кои имале строги родители тешко се снаоѓаат во љубовните врски

Читај повеќе

Брзо и вкусно: Тропска салата со пилешко

Читај повеќе
  • play_arrow

Што точно се случува во телото додека се топат маснотиите?

Читај повеќе
  • filter

Летен тренд: Едноделен костим за капење

Читај повеќе

Неколку причини зошто треба да јадете смокви секој ден

Читај повеќе

Дали знаете колку хартија треба да се рециклира за да се спаси едно дрво?

Читај повеќе