Netflix го објави Diario de un gigoló: Сексот продава сѐ

Исповедта на згоден Шпанец за бизарните сексуални навики на неговите клиентки се оформи во високо стилизирана серија, која деновиве е на врвот на стриминг сервисот. Нè носи во свет на блуд каде што никој не се чувствува валкан.

„La casa de Papel“, „El Innocente“, „Sky Rojo“, „La Valla“... импресивна е листата на наслови на шпанските продукции на Netflix, кои секогаш нѐ изненадуваат со својата оригиналност и едноставност.

Долготрајното понижување и отфрлање на она што доаѓаше од тој простор за говор во нашиот телевизиски простор во вид на теленовели, според некаков кармички принцип, се врати во поинаква форма, крадејќи ни исто толку внимание. Денес можеби повеќе не треба да се срамиме од фактот што гледаме шпански серии.

Remote video URL

Телевизискиот гигант Telemundo, познат по бројните хитови, сега на Netflix го претставува „Diario de un gigoló“ (Дневникот на еден жиголо), серија која функционира според основниот драматуршки принцип на теленовелите, што е можеби и тајната на нејзината огромна гледаност. Тоа е овозможувањето на гледачот да ѕирне зад тие ѕидови на куќите на богатите и на таков начин што сиромашна, но добра човечка душа успева да ја прескокне таа бариера.

Љубовта е само губење време

Сега имаме приказна за жиголо, кој пораснал во сиромаштија во Аргентина, па во „бизнисот“ го запознала извесна госпоѓа, која одиграла посебна улога во неговиот живот. Заплетот на серијата го следи животот и „професионалниот пат“ на младиот жиголо Емануел (го игра Хесус Кастро). Серијата започнува со апсењето на главниот лик Емануел откако во неговата куќа е пронајдено тело кое не припаѓа на никој друг туку на негов клиент.

Полицијата ја истражува неговата верзија на приказната зошто е пронајдено мртво тело во неговиот стан. Ја задоволил женската страст, бидејќи вели дека сексот за жените не е само за породување. Неговиот живот почнува да се комплицира кога ќе се вклучи во семејните работи на главната клиентка Ана (Фабиола Кампоманес), прекршувајќи го основното правило на неговата работа кое вели - не се заљубувај.

Она во што се навлекол не е дека ќе дознае дека мајка му е сестра на татко му, туку - пазете сега - дека жената со која редовно спие за пари сака да воспостави нормален однос со неговата малолетна ќерка, па го ангажира за малата чудна девојка опседната со уметност, по име Хулија (Викторија Вајт) да ја тргне од адолесцентска криза.

Сексот продава сѐ

Креатор на серијата е Себастиан Ортега, а режисер Мариано Арданас. Серијата е полна со секс, алкохол, луксузни куќи и автомобили. Сè е зачинето со малку површна психологија, со мали примеси на криминологијата и ќе ви служи исклучиво за забава. И серијата „Diario de un gigoló“ има обид да ни каже нешто. Затоа го доведува во прашање моралот преку заплетот што ги надминува најневеројатните поставки на жанрот теленовела, со цел сѐ да заврши со критикување на богатите, на кои парите најмногу им носат несреќа.

Животот на Емануел неодоливо потсетува на приказната за Џулијан Кеј, најпознатиот филмски жиголо, кој се прослави благодарение на тоа што беше протагонист на филмот „American Gigolo“ на Пол Шредер и затоа што го глумеше Ричард Гир во своите најдобри денови. И двајцата се „продавачи на љубов“, соочени со убиство на клиент. Интересно е што Showtime го оживеа духот на култниот филм од 1980 година во форма на истоимената серија која го следи Џулијан Кеј откако беше неправедно осуден, а потоа ослободен од затвор каде поминал 15 години. Серијата беше објавена на 9 септември.

Remote video URL

Филмските и телевизиските приказни за проституцијата повеќе од доволно ги исцрпија темите на жените кои се занимаваат со најстариот занает, додека мажите беа многу помалку способни да презентираат сложени врски во кои го продаваат своето тело, но по правило таквите приказни резултираа со големи хитови, како на пример како „Midnight Cowboy“ кој е првиот филм со оцена на Х кој добил Оскар.

Тагови
реклама

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Read more

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Збогум Pro Max, Apple воведува нова класа на телефони

Read more

Икарди објави приватни пораки од Ванда и ја нарече токсична

Read more

Филм & ТВ

Објавен првиот трејлер за серијата The Last of Us

Read more

Знаете ли која серија е најпопуларна на торент сајтовите?

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Палатата загрижена: 5. сезона на The Crown се фокусира на мрачниот период на Чарлс

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Објавен првиот трејлер за серијата The Last of Us

Читај повеќе

Знаете ли која серија е најпопуларна на торент сајтовите?

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Палатата загрижена: 5. сезона на The Crown се фокусира на мрачниот период на Чарлс

Читај повеќе
  • play_arrow

Првиот трејлер за „Asterix and Obelix: The Middle Kingdom“ со Златан Ибрахимовиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Хиларија и Алек Болдвин го добија седмото дете

Читај повеќе

Мила Кунис: Немаме намера да израснеме разгалени детишта

Читај повеќе
  • play_arrow

„Најсреќниот човек на светот“ е македонски кандидат за Оскар 

Читај повеќе
  • filter

Дона од Baywatch ја откри тајната како на 54 години изгледа прекрасно

Читај повеќе