Netflix има план како да ги спречи корисниците да споделуват лозинки

Netflix планира до крајот на март да ги спречи американските претплатници кои ги споделуваат лозинките за  стриминг сервисот да продолжат да го прават тоа. Но, како точно ќе функционира ова?

Раните извештаи и тестови на различни пазари сугерираат дека Netflix првично ќе биде мек во обидот да ги одврати корисниците од споделување лозинки, потпирајќи се на комбинација на технологија и корисничка совест за да ги принуди споделувачите да платат повеќе за привилегијата да ја споделуваат нивната лозинка.

Netflix најверојатно ќе ја користи географската локација на една личност, одредена од IP адресата на кој било уред поврзан на интернет, за да открие кои луѓе се сметаат за членови на „домаќинството“ и кои живеат заедно. Мрежата на својата веб-страница истакнува дека компанијата користи „IP адреси, идентификатори на уреди и активност на сметката од уредите најавени на профил на Netflix“ за да одреди кои уреди се во исто домаќинство.

„Луѓето кои не живеат во вашето домаќинство ќе мора да користат сопствен профил за да гледаат Netflix“, се наведува на веб-страницата на компанијата.

Netflix минатата недела им кажа на инвеститорите дека ќе воведе построги правила за споделување до крајот на март. Повеќе од 100 милиони домаќинства моментално споделуваат лозинки на Netflix, велат од сервисот.

„Тоа ја поткопува нашата долгорочна способност да инвестираме и да го подобриме Netflix“, се вели во соопштението на компанијата.

Ова претставува голем пресврт за компанијата која пред шест години на Twitter напиша: „Љубов е споделување на лозинката“. И директорите на Netflix им е јасно дека најверојатно ќе има некои реакции од корисниците.

„Ова нема да биде универзално популарен потег, па ќе има и такви кои не се задоволни од оваа одлука. Ќе видиме и некои откажувања како одговор на тоа“, рече Грег Питерс, неодамна промовираниот ко-извршен директор на Netflix.

Netflix истакнува дека признава дека новата политика е голема промена за корисниците и се обиде да го ублажи тоа со рекламирање на нови функции кои имаат за цел да ја направат транзицијата помалку болна. Тие вклучуваат дозволување на членовите да ги видат сите уреди кои го користат профилот и им олеснуваат на луѓето да префрлаат поединечни профили на посебни сметки. Минатата есен, сервисот воведе и контролна табла која им овозможува на корисниците да се одјават од поединечни уреди.

Netflix не соопшти колку би можеле да чинат овие „подчленства“. Меѓутоа, за време на тестирањето во Чиле, Костарика и Перу, подчленствата ја зголемија месечната цена на профилот за една четвртина или една третина. Американските аналитичари кои ја следат компанијата очекуваат дополнителен надомест за членовите од околу 3 до 4 долари месечно.

Ако Netflix открие дека премногу луѓе ја користат истата сметка, ќе активира „prompt“ што ќе бара од корисниците да потврдат некои уреди со кодови за автентикација.

„Кога уред надвор од вашето домаќинство е најавен на профилот или постојано го користи, може да побараме од вас да го потврдите тој уред пред да може да се користи за гледање Netflix“, се вели во соопштението на компанијата.

Тагови
реклама

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Филм & ТВ

Фановите го избраа најомразениот лик од ТВ-серии

Read more

Ема Стоун ветува екцентрична изведба во новиот филм Poor Things

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Бредли Купер со задоволство повторно би глумел во франшизата The Hangover

Read more
 

Сцена

Фановите го избраа најомразениот лик од ТВ-серии

Читај повеќе
  • play_arrow

Ема Стоун ветува екцентрична изведба во новиот филм Poor Things

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Бредли Купер со задоволство повторно би глумел во франшизата The Hangover

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со Barbie

Читај повеќе

Македонската претставничка на детската Евровизија, Тамара Грујеска, заврши на 12-то место

Читај повеќе

Бредли Купер откри каде ги поминува празниците и со тоа ги изненади сите

Читај повеќе

Поранешна манекенка го тужи Ексл Роуз за сексуален напад од пред 34 години

Читај повеќе

Кој би го препознал како студент денес еден од најдобите актери во историјата?

Читај повеќе