Netflix ја продолжува војната против споделувањето лозинки

Стриминг сервисот Netflix моментално е во фаза на значителни кадровски промени, а она што најмногу ќе ги интересира корисниците е фактот што во текот на овој квартал ќе ги прошири своите правила за споделување лозинки со други корисници, оние кои не се дел од конкретно домаќинство и до остатокот од светот.

„Иако нашите услови за користење го ограничуваат користењето на Netflix на употреба во истото домаќинство, признаваме дека ова е промена за членовите кои ја споделуваат својата лозинка за профилот со други“, велат од Netflix. „Како што воведуваме платено споделување, корисниците во многу земји исто така ќе имаат можност да платат дополнително доколку сакаат да го споделат Netflix со луѓе кои не се дел од истото домаќинство“, објаснуваат тие.

По лансирањето на можноста за легално споделување лозинки, Netflix вели дека очекува одреден број откажувања на претплати на секој пазар, но дека долгорочните придобивки од луѓето кои плаќаат за дополнителни профили ќе резултираат со „подобрување на вкупните приходи“.

Netflix не даде информации за цените или не прецизираше кога точно промената ќе стапи на сила, но изјавата на крајот на првиот квартал сугерираше дека вестите би можеле да пристигнат некаде во април.

Минатиот месец, британската канцеларија за интелектуална сопственост (IPO) објави дека споделувањето лозинки на Netflix ги прекршува законите за авторски права. Во Обединетото Кралство и ширум светот, вообичаено е да се споделуваат лозинки за стриминг услуги, и покрај тоа што е спротивно на условите на договорот за услуги, објави тогаш BBC.

Во октомври, стриминг гигантот воведе можност корисниците лесно да го префрлаат својот профил на нова форма на претплата, охрабрувајќи ги да отворат сопствен профил доколку моментално ја споделуваат со некој пријател или член на семејството. Netflix, исто така, објави нова алатка која ви овозможува далечински да ги контролирате уредите користејќи го вашиот профил и да ги одјавите несаканите пријатели или членови на семејството од профилот.

Netflix веќе тестираше различни начини за спречување на споделувањето лозинки во Јужна Америка и почна да бара од корисниците во Чиле, Костарика и Перу да платат дополнителен подпрофил доколку открие дека некој што го користи профилот живее надвор од домот на корисникот.

Намалувањето на споделувањето лозинки е само еден од методите што Netflix ги користи за да ги смири инвеститорите бидејќи растот на претплатниците продолжува да забавува. Netflix  соопшти околу 7,6 милиони нови глобални претплатници во четвртиот квартал од 2022 година. Бројката ги надмина очекувањата на аналитичарите, но сепак претставува благ пад од 8,2 милиони претплатници што платформата ги доби во истиот период во 2021 година.

Основниот план од 6,99 долари беше најмалку популарен во ноември, со само девет проценти од новите претплатници во САД. Во декември, податоците собрани од The ​​Wall Street Journal покажаа дека 15 отсто од новите претплатници се пријавиле за планот.

Новото ниво на претплата доаѓа со некои ограничувања, вклучително и забрана за офлајн преземања и квалитет на видео 720p. Но, особено важно е што исклучува одредени делови од содржината поради ограничувањата за лиценцирање, пишува The Verge.

Тагови
реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Филм & ТВ

Животната приказна на актерот Един Хасановиќ: Од бегалец до номинација за Оскар

Read more

Почна снимањето на реалното шоу Squid Game – натпреварувач изнесен на носилки

Read more

Реге-Жан Пејџ е најубав маж во светот

Read more

10 најголеми скандали на „Американски идол“

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Животната приказна на актерот Един Хасановиќ: Од бегалец до номинација за Оскар

Читај повеќе

Почна снимањето на реалното шоу Squid Game – натпреварувач изнесен на носилки

Читај повеќе

Реге-Жан Пејџ е најубав маж во светот

Читај повеќе

Најубавите цитати од Тоше Проески за љубовта и животот

Читај повеќе

Зошто ниту една жена не е номинирана за Најдобар артист на БРИТ наградите годинава?

Читај повеќе
  • play_arrow

10 најголеми скандали на „Американски идол“

Читај повеќе
  • play_arrow

Се појави снимка на која свекрвата ја напаѓа Шакира, фановите згрозени

Читај повеќе
  • filter

25 јануари 1981, роден е Тоше Проески

Читај повеќе
  • play_arrow

Историски промени на Оскарите – дали ќе си го обелат образот?

Читај повеќе