Netflix одбива да го тргне контроверзниот еротски филм „365 Days“ од репертоарот

Стриминг гигантот Netflix одбива да го отстрани полскиот еротски филм „365 Days“ од својот репертоар, иако не престануваат жестоките критики за содржината на филмот.

Филмот некои критичари го квалификуваа како „меко порно“

Исто така почната е петиција на Change.org во која се наведува дека филмот „го промовира глорифицирањето на културата на силување, го олеснува и тривијализира насилството врз жените и трговијата со луѓе“.

Полската еротска драма е најгледаната содржина на популарниот стриминг сервис. Филмот што некои критичари го квалификуваа како „меко порно“, е приказна за млада жена која е заробена и „има една година“ да се заљуби во шефот на сицилијанската мафија кој ја опсипува со подароци, ја носи на патувања и се обидува да ја освои.

Remote video URL

Многу јавни личности гласно зборуваат за штетното влијание на филмот, а една од најжестоките поборнички е велшката пејачка Дафи која напиша отворено писмо до Netflix, осудувајќи го прикажувањето на филмот како „немарно и опасно“.

„Многу ме растажува фактот дека Netflix им дава платформа на ваквите ‘филмови’ кои го претставуваат киднапирањето како нешто еротско, а сексуалното насилство и трговијата со луѓе погрешно ги прикажуваат како ‘секси филм’“, напиша Дафи во писмото и додава жртвите на трговија со луѓе најчесто се невидливи и сега нивното патење се прикажува како „еротска драма“.

Дафи неодамна јавно го сподели нејзиното потресно искуство - дека била дрогирана, киднапирана и силувана и заради тоа ја прекинала кариерата и се повлекла од јавноста.

Филмот „365 Days“ е базиран на првиот роман од истоимената трилогија на Бланка Липињска и имаше премиера во кината во Полска на 7 февруари годинава. Netflix го откупи филмот и го стави во својот репертоар кон средината на јуни, од кога почна да привлекува огромно внимание.

Netflix не ги коментира критиките за филмот и засега одбива да го тргне од платформата.

Тагови
реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Никој не сака да работи како сточар, иако платите се и до 50.000 денари

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more

Филм & ТВ

1 август 1981, со спотот за Video Killed The Radio Star почна да работи MTV

Read more

Репертоар на Кино Милениум (29.7.-4.8.2021)

Read more

Лејди Гага во главната улога во филмот „House of Gucci“

Read more

Вил Смит го глуми таткото на сестрите Вилијамс во инспиративен филм за тенисерките

Read more
 

Сцена

  • filter

1 август 1981, со спотот за Video Killed The Radio Star почна да работи MTV

Читај повеќе

Репертоар на Кино Милениум (29.7.-4.8.2021)

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејди Гага во главната улога во филмот „House of Gucci“

Читај повеќе

Британскиот X Factor откажан по 17 години емитување

Читај повеќе
  • play_arrow

Вил Смит го глуми таткото на сестрите Вилијамс во инспиративен филм за тенисерките

Читај повеќе
  • play_arrow

Скарлет Јохансон го тужи Disney поради филмот „Black Widow“

Читај повеќе

Мајкл Б. Џордан откри дали тој е новиот Супермен

Читај повеќе
  • play_arrow

Оскар Ајзак е мистериозен коцкар во трејлерот за „The Card Counter“

Читај повеќе

Канје Вест се затвори во соба без прозорци додека не го заврши албумот

Читај повеќе