Netflix откри како ќе спречува споделување кориснички лозинки

Популарниот сервис за стриминг претходно најави дека има намера да спречи споделување на профили, односно лозинки надвор од домаќинството и со тоа да стави крај на практиката која ги прекршува правилата за користење на платформата и негативно влијае на приходите, а сега се знае како има намера да направи го ова.

Netflix го ажурираше својот Help Center (центар за помош на корисници) за да наведе дека може да се споделуваат само оние профили во исто домаќинство. За да се осигура дека уредите се поврзани со примарната локација, Netflix ќе бара од корисниците да се поврзат на Wi-Fi на секој 31 ден.

Деталите ги собра The Streamable, кој откри дека корисниците кои користат Netflix „бесплатно“ можат да ја префрлат својата историја на профилот на нова сметка без да ги загубат своите преференци и лични податоци.

Во случај на користење на Netflix додека патувате, корисникот ќе треба да побара привремен код за најава за да добие пристап до профилот во период од 7 дена.

Интересно е тоа што овие детали не се достапни за пристап на пазарите надвор од САД и Канада, што значи дека Netflix можеби ја објавува оваа промена само за северноамериканскиот регион во овој момент.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Read more

Интернет

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Read more

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Read more

Како да ги решите проблемите со Wi-Fi конекцијата?

Read more

Instagram добива нова функција

Read more
 

Гик

Google отвори својот четбот со вештачка интелигенција

Читај повеќе

Ново истражување за магичното дејство на пијалакот ајауаска

Читај повеќе

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Читај повеќе

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Читај повеќе

Зошто светот не мрда со прст да се спаси од климатските промени?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботска ајкула од Темза дневно собира по 21 илјада шишиња

Читај повеќе

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Читај повеќе

Нови докази за мајката на Да Винчи - била робинка од Источна Европа?

Читај повеќе

На Земјата ѝ се заканува фосфогедон - што е тоа?

Читај повеќе