Netflix веќе не прогледува низ прсти: Ќе ни наплати за споделување лозинки

Netflix би можел да воведе поевтина претплата со реклами многу побрзо од очекуваното.

Во белешката што компанијата ја проследи до своите вработени, директорите на Netflix велат дека нивната цел е да воведат пакет реклами во последните три месеци од оваа година и дека планираат да ги „решат“ заедничките профили меѓу нивните претплатници во истиот период, пренесува NYTimes, цитирајќи свои анонимни извори од компанијата.

Минатиот месец, гласините за нов пакет ја запрепастија медиумската индустрија, особено затоа што компанијата со години вели дека на нејзината стриминг платформа никогаш нема да се појават реклами.

Сепак, Netflix се соочува со сериозни деловни предизвици. Изгубија 200.000 претплатници во првите три месеци од оваа година, за првпат во една деценија деловно работење, а се очекува да загубат уште 2 милиони во наредните месеци. Од објавувањето на падот на бројот на претплатници, цената на акциите на компанијата драстично падна, бришејќи околу 70 милијарди долари од пазарната вредност.

Рид Хестингс, еден од извршните директори на компанијата, им рече на инвеститорите дека Netflix ќе ја испита можноста за воведување реклами на платформата и дека ќе се обиде да го „реши во следните година или две“.

Неодамнешното известување до персоналот сигнализираше дека рокот е забрзан.

„Да, одлуката е брза и амбициозна, ќе бара некои компромиси“, се вели во белешката.

Портпаролката на Netflix одби да ги коментира најновите информации.

Netflix нуди различни нивоа на плаќање за пристап до услугата - најпопуларниот пакет чини 15,49 долари месечно, а планот е новиот пакет да чини помалку. Други стриминг платформи имаат слични планови. HBO Max, на пример, нуди услуга без реклами за 15 долари месечно, додека услугата без реклами чини 10 долари.

Во белешката до вработените, директорите на Netflix се осврнаа на нивните конкуренти, велејќи дека HBO и Hulu успеале „да го одржат својот бренд нудејќи претплати за рекламирање“.

Минатиот месец, Netflix исто така соопшти дека има намера да наплаќа повисоки цени на претплатниците кои го споделуваат профилот со неколку луѓе.

„Значи, ако имате сестра, да речеме, која живее во друг град и сакате да го споделите вашиот профил на Netflix со неа, тоа е одлично“, рече Грег Питерс, главен оперативен директор на Netflix, на состанокот за заработката на компанијата. „Не се обидуваме да го запреме ова споделување, но ќе бараме од вас да платите малку повеќе за да можете да го делите профилот со неа.“

Питерс рече дека компанијата ќе ја „повтори оваа позиција“ за следната година, или нешто повеќе, за поделбата на сметките, пред да претстави нов план.

Во белешката до вработените, директорите на Netflix рекоа дека „заедно со пакетот за рекламирање, ќе претстават поширок план за споделување профили“.

Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Read more

Филм & ТВ

Судот одлучи: Сцената од филмот „Romeo and Juliet“ не е детска порнографија

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Amazon Prime се мајтапи со Netflix за забраната за споделување лозинка

Read more

Muted е меѓу најгледаните серии на Netflix, сите ја коментираат последната сцена

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Судот одлучи: Сцената од филмот „Romeo and Juliet“ не е детска порнографија

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Amazon Prime се мајтапи со Netflix за забраната за споделување лозинка

Читај повеќе
  • play_arrow

Muted е меѓу најгледаните серии на Netflix, сите ја коментираат последната сцена

Читај повеќе
  • filter

Георгина ги украде погледите во Кан

Читај повеќе
  • play_arrow

Наскоро доаѓаат летните блокбастери

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најсмешни блупери на Џим Парсонс како Шелдон

Читај повеќе
  • play_arrow

Тина не си го сакала големиот хит награден со Греми: Ужасна и грозна песна

Читај повеќе

Почина Тина Тарнер

Читај повеќе