Неуспешна мисија: Леталото Beresheet се сруши на Месечината

Првата приватно финансирана мисија на Месечината заврши неславно откако израелското летало Beresheet се сруши на површината на Земјиниот сателит откако му откажа едниот од главните мотори.

Beresheet се обиде да изведе „меко слетување“, но имаше технички проблеми додека се спушташе кон површината на Месечината.

Целта на мисијата беше леталото да сними фотографии и да спроведе експерименти.

Израел се надеваше дека ќе стане четврта земја која успешно слетала вселенско летало на Месечината.

Само владините вселенски агенции на поранешниот Советски Сојуз, САД и на Кина успешно испратиле летало на Месечината.

„Не успеавме, ама дефинитивно се обидовме“, рече „мозокот“ зад проектот и главен финансиер, Морис Кан.

„Сметам дека огромно е достигнувањето што воопшто стигнавме до таму, сметам дека можеме да се гордееме“, рече тој.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху кој го следеше слетувањето од контролната соба во близина на Тел Авив, рече: „Кога нема да успееш од прв пат, се обидуваш пак.“

По седум недели патување до Месечината, леталото без човечки екипаж влезе во последната орбита на 15 километри од површината.

Тензијата беше на високо ниво во командниот центар со оглед на тоа дека беше изгубена секаква комуникација со леталото, а потоа Офер Дорон, генерален директор на Вселенското одделение на Israel Aerospace Indurstries, соопшти дека има дефект на леталото.

„За жал, не успеавме да слетаме како што треба“, рече тој.

Проектот чинеше околу 100 милиони долари и го поплочи патот за идни мисии за истражување на Месечината.

реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Филипче: Не е точно дека сите хронично болни се враќаат на работа

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Наука

НАСА: Откривањето фосфин на Венера води кон можноста за вонземски живот

Read more

Пронајдени можни знаци на живот на Венера

Read more

Совршено сочувани тела на мечки од пред 39.000 години

Read more

Јапонија ќе испрати 8K камера на Марс

Read more

Гик

  • filter

Xiaomi го најави новиот модел Mi 10T Pro за европскиот пазар

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа бура на Јупитер?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои видеоигри се достапни за PS5?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Смартфонот Motorola G9 Play пристигна во Европа, позната и цената

Читај повеќе

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Читај повеќе

Facebook отстранува здравствени групи поради дезинформации

Читај повеќе

Нашиот Барди меѓу најдобрите изведувачи на слободни на „FIFA 21“

Читај повеќе
  • play_arrow

Играта „Horizon Forbidden West“ ќе биде достапна и за PS4

Читај повеќе
  • play_arrow

За сите обожаватели на Хари Потер - пристигнува новата игра „Hogwarts Legacy“

Читај повеќе