Неверојатната физичка трансформација на Алфонсо Дејвис

Фудбалерот на Баерн, Алфонсо Дејвис мина низ огромна физичка трансформација за само две години минати во овој германски клуб. Денес, тој е крилен играч кој може да игра во одбрана и во напад, а изгледа фантастично и сигурно ќе биде голем предизвик за сите противници во следната сезона.

Канадскиот играч Алфонсо пристигна во кампот на Баерн кон крајот на 2018 година и тогаш ги запозна новите соиграчи. За екипата од Минхен почна да игра во јануари, 2019 година.

Уште на почетокот од кариерата во Баерн ги одушеви сите поради неверојатната брзина што ја поседува.

Remote video URL

Дејвис е роден на 2 ноември 2000 година во бегалски камп во Гана, каде се сместиле неговите родители кога побегнале од Либерија.

„Беше многу тешко да живеете во нашата земја бидејќи единствениот начин да преживеете е носење оружје. Ние не сакавме да носиме оружје, ниту да пукаме од него, па одлучивме да избегаме“, објасни Дебеа, таткото на Алфонсо.

Неговото семејство било меѓу 450.000 луѓе кои ја напуштиле Либерија. Алфонсо првите пет години од животот ги минал во многу тешки услови во бегалски камп, а потоа Канада го прифатила нивното барање за азил. Се преселиле во градот Виндзор, за подоцна да се преселат во Едмонтон каде и почнал да игра фудбал.

URL
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Фудбал

Објавени платите во Милан, Ибра убедливо на врвот

Read more

Мурињо: Судијата и ВАР уништија фантастично дерби

Read more

Ферги: Враќањето на Роналдо беше како Цезар да влегува во Рим

Read more

Строгите навики на Левандовски: Сите оброци ги почнува со десерт

Read more
 

Спорт

Објавени платите во Милан, Ибра убедливо на врвот

Читај повеќе
  • play_arrow

Мурињо: Судијата и ВАР уништија фантастично дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Читај повеќе
  • play_arrow

Усик му ги врати појасите на Џошуа по шокантниот пораз

Читај повеќе

Ферги: Враќањето на Роналдо беше како Цезар да влегува во Рим

Читај повеќе

Строгите навики на Левандовски: Сите оброци ги почнува со десерт

Читај повеќе

Фетел: Кога заврна, трката се претвори во лотарија

Читај повеќе

Јубилејна стота победа во Формула 1 за Луис Хамилтон

Читај повеќе

Фернандеш со порака до навивачите на Јунајтед по поразот од Астон Вила

Читај повеќе