Неверојатната плата на директорот на Mercedes - можеше да биде и поголема

Директорот на Mercedes, Ола Калениус, минатата година доби плата од милион долари и бонуси за добро работење, иако нешто помалку од 2021 година.

Калениус добил вкупно околу 6,11 милиони евра, објави Mercedes, околу триесет илјади помалку од претходната година, пренесува dpa.

Фиксната плата му била 1,73 милиони, а варијаблите, кои зависат од исполнувањето на целите, биле 3,86 милиони евра. Каслениус заработил значително повеќе од неговите колеги во менаџментот на компанијата. Другите менаџери имале плата од 3,1 до 3,6 милиони евра.

Mercedes продаде значително повеќе луксузни возила минатата година и ја зголеми својата заработка за една третина, на околу 14,8 милијарди евра, поради зголемувањето на цените.

Тагови
реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

5 најчести грешки кога правите пица дома

Read more

Совршени совети за брзо и лесно чистење на домот

Read more

Авто новости

Почна производството на електричниот Porsche Macan, целта е 20.000 примероци за една година

Read more

Го донесе Југото во Америка, а сега претставува електричен автомобил за широките маси

Read more

Renault Rafale E-Tech 4×4 развива 300 КС

Read more

Како Кинезите им удрија шамар на Американците?

Read more
 

Автомобили

  • filter

Почна производството на електричниот Porsche Macan, целта е 20.000 примероци за една година

Читај повеќе
  • play_arrow

Го донесе Југото во Америка, а сега претставува електричен автомобил за широките маси

Читај повеќе
  • filter

Renault Rafale E-Tech 4×4 развива 300 КС

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Како Кинезите им удрија шамар на Американците?

Читај повеќе
  • play_arrow

„Мистериозниот“ Golf GTI ќе дебитира на Нирбургринг

Читај повеќе

Како да препознаете дека акумулаторот слабее?

Читај повеќе

Нов проблем за сопствениците на големи автомобили

Читај повеќе

Шоферска дилема: Колку често треба да се менува филтерот за воздух?

Читај повеќе
  • play_arrow

Tesla ги чува непродадените возила на паркинг во трговски центар

Читај повеќе