Неверојатни детали: Бура широка 1.900 километри снимена на Јупитер

Астроном аматер сними фотографија од бура на Јупитер користејќи ги последните податоци што од орбитата на најголемата планета во нашиот Сончев Систем ги „фати“ леталото Juno на НАСА.

Резултатот е неверојатен.

Станува збор за фотографија што содржи многу повеќе детали во споредба со други акумулирани снимки од надлетувањата на Juno над Јупитер за време на бура.

Аматерскиот астроном Кевин М. Гил ги искористи предностите на модерната технологија и ја сними оваа прекрасна фотографија со неверојатни детали.

Фотографијата во полна резолуција може да ја погледнете ТУКА.

Леталото Juno собирало податоци на 3 ноември на височина од околу 8.500 километри над првите облаци на Јупитер.

Турбулентната атмосфера на Јупитер создава едни од најголемите бури видени во нашиот Сончев Систем. Бурата фатена на снимката опфаќа површина од 1.900 километри.

Сите податоци што ги собира Juno се достапни за јавноста, па ако и вие се сметате за астроном аматер, слободно користете ги информациите што може да ги најдете ТУКА.

реклама

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Вести

Blue Origin го одложи првиот лет на ракетата New Glenn

Read more

Паметен град? Не благодарам: Граѓаните одбија да бидат „лабораториски глувци“

Read more

„Паднаа“ Instagram и Messenger

Read more

Што пишува во декодираната тајна порака на роверот што слета на Марс?

Read more
 

Гик

  • play_arrow
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi K40, K40 Pro и K40 Pro+

Читај повеќе

Blue Origin го одложи првиот лет на ракетата New Glenn

Читај повеќе

Pixel Fold на Google пристигнува годинава

Читај повеќе
  • play_arrow

Што знаеме за дрон-хеликоптерот на Марс?

Читај повеќе

Паметен град? Не благодарам: Граѓаните одбија да бидат „лабораториски глувци“

Читај повеќе

Хакирана лабораторијата на Оксфорд каде се истражува коронавирусот

Читај повеќе

PlayStation 5 добива нов џојстик

Читај повеќе

„Паднаа“ Instagram и Messenger

Читај повеќе
  • play_arrow

Што пишува во декодираната тајна порака на роверот што слета на Марс?

Читај повеќе