Неверојатни факти за животот во Шведска

Шведска е земја со бесплатно образование, одличен здравствен систем, чист воздух и недопрена природа. Но, тоа не е сè.

Дознајте неколку неверојатни факти за оваа земја.

1. Прашањата за приватниот живот, претходните работни места и за семејството се сметаат за исклучително непристојни.

2. Многу е тешко да пронајдете стан во Шведска, а најтешко е во Стокхолм. Луѓето со години се на листа на чекање, а цените на недвижнините се астрономски. Но, становите под наем се во добра состојба, па тоа е еден вид утеха.

3. Швеѓаните не се љубители на готовина и за сè плаќаат со кредитни картички. Некои места дури и не примаат готовина.

4. Чевлите со кои одите надвор остануваат пред прагот, а носењето чевли низ домот се смета за исклучително непристојно. Затоа сите внимаваат на изгледот на чорапите.

5. Стандардниот работен ден завршува во 17 часот, а потоа канцелариите се празни. Родителите на мали деца си заминуваат порано за да ги земат децата од градинка, а тоа не мора лично да му го нагласат на шефот.

6. Фика – пауза за кафе со колегите, една од најважните деловни традиции во Шведска. Непристојно е да пиете кафе сам, како и да одговарате на деловни мејлови за време на фика.

7. Двајцата родители на новороденче имаат вкупно 480 дена отсуство. Секој од родителите треба да мине три месеци со детето, а остатокот од отсуството можат да го распоредат меѓусебно како сакаат. Времето со детето се смета за нормално и пожелно.

8. Просечниот Швеѓанец има 33 дена годишен одмор.

9. Времето за семејството е исклучително важно, затоа Швеѓаните настојуваат да работат по 6 часа дневно.

10. Приватниот простор во Шведска се почитува, немојте да започнете разговор со непознат човек додека, на пример, чекате автобус.

Тагови
реклама

Измерени повеќе од 15.000 пениси: Кој е златниот просек?

Read more

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Седум предмети преку кои е најголема шансата да се заразите со корона

Read more

Катапулт поза: Повеќекратен оргазам за неа, дрска игра за него

Read more

Живот

Обожавате хорор филмови? Веројатно подобро се справувате со пандемијата

Read more

Ана Винтур се разведува по 16 години брак

Read more

Какви ефекти имаат цртаните филмови врз децата?

Read more

Работата од дома ве „убива“? Со овие вежби ќе се вратите во живот

Read more

Магазин

Обожавате хорор филмови? Веројатно подобро се справувате со пандемијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа кивањето во забавена снимка?

Читај повеќе

Ана Винтур се разведува по 16 години брак

Читај повеќе

Седум предмети преку кои е најголема шансата да се заразите со корона

Читај повеќе

Осум лаги за сексот што важат само во порно филмови

Читај повеќе

Нов експеримент: Оние маски кои најчесто ги носиме, најмалку штитат

Читај повеќе

Коронавирусот може да преживее на кожата до девет часа

Читај повеќе
  • filter

Вистинско пријателство: На грб ја носел неподвижната другарка до врвот на Олимп

Читај повеќе

Зелени тестенини со печурки и свински врат

Читај повеќе