Неверојатниот Дуплантис по шести пат го собори светскиот рекорд во скок со стап

Шведскиот атлетичар Арман Дуплантис по шести пат постави нов светски рекорд во скок со стап со скок од 6,22 метри на натпревар во Клермон-Феран, Франција.

Дуплантис го држеше рекордот со скок од 6,21 метри, кој го постави на минатогодишното Светско првенство во Јуџин, САД.

Еден од најдобрите атлетичари во светот во третиот обид на Ол-стар средбата во Клермон-Феран прескокна 6,22 метри на воодушевување на 4.000 гледачи во салата.

Remote video URL

Дваесет и тригодишниот Дуплантис го собори светскиот рекорд по шести пат.

Првпат сруши рекорд во Торун, Полска пред три години кога прескокна 6,17 метри и оттогаш секојпат поставува нови рекорди надминувајќи се за еден сантиметар.

URL
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Останати спортови

Шпанија не дозволи настап на косовски каратисти на ЕП

Read more

Словенката Клинец го собори светскиот рекорд во скијачки скокови

Read more

Швајцарскиот скијач Одермат испиша историја

Read more

Пејџ ВанЗант продаде картичка со бакнеж за 13.200 долари

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Ветеранот Миура се врати во Европа - како изгледа играње фудбал на 55 години?

Читај повеќе

Пролет е сензацијата во ракометниот Куп на Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Кејн стана најдобар стрелец во историјата на Англија

Читај повеќе

Шок во Минхен: Баерн го отпушти Нагелсман и го ангажира Тухел

Читај повеќе

Елмас: Најважно е што победивме

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв трипл-дабл во кариерата за Инграм, со совршена игра испиша историја

Читај повеќе

Дибала ќе го тужи Јувентус за повеќе од 50 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси игра мал фудбал во новата хит реклама

Читај повеќе

Барди: Многу е важно да почнеме со победа

Читај повеќе