КОНМЕБОЛ КОПА АМЕРИКА САД 2024

Невиден хаос на Копа Америка: Дарвин Нуњес се тепаше со навивачите, со столче отиде на трибина

Во ноќта зад нас се одигра второто полуфинале на Копа Америка во кое Колумбија го совлада Уругвај со 1:0, а натпреварот имаше и трето полувреме кое го одбележаа неверојатни сцени со тепачки.

Колумбијците дојдоа на чекор од својот сон и освојување на титулата континентален шампион на овогодинешното издание на Копа Америка, која досега ја одиграа на перфектен начин. Од првото коло до полуфиналето одиграа одлични партии, а ноќеска го елиминираа и одличниот Уругвај.

Стрелец на единствениот гол на натпреварот во 39. минута беше играчот од средниот ред Хеферсон Лерма, а вреди да се напомене дека Колумбијците цело второ полувреме играа со играч помалку бидејќи беше исклучен Даниел Муњос. Сепак, тоа на крајот не ги чинеше пласман во финалето.

Меѓутоа, дуелот ќе остане запаметен по грозоморните сцени по натпреварот. Уругвајските и колумбиските навивачи се судрија на трибините, а им се придружи и фудбалерот на Ливерпул, голгетерот Дарвин Нуњес.

Иако важи за една од најголемите и најскапите ѕвезди на јужноамериканскиот фудбал, на Нуњес не му беше проблем да се качи на трибините и да им се придружи на уругвајските навивачи во пресметката со Колумбијците. Во еден момент е снимен како со столче оди кон навивачите, а уpаtи и неколку удари со тупаници.

Вреди да се нагласи дека во тепачката со Колумбијците учествуваа и други уругвајски фудбалери, но Дарвин беше најагресивен и единствен подготвен за борба која дефинитивно не му доликува на еден професионален фудбалер.

Инаку, Колумбија во финалето ќе игра против фаворизираната Аргентина, која во второто полуфинале беше подобра од Канада.

Remote video URL

Останува да видиме каква одлука ќе донесе КОНМЕБОЛ, со оглед на тоа што, за разлика од ЕУРО, на Копа Америка има и натпревар за 3. место, а токму Уругвај ќе игра на него против Канада ноќта од сабота кон недела (2:00 ч.). Нуњес речиси сигурно го очекува суспензија, веројатно и сите уругвајски играчи што се качија на трибините да делат правда.

Remote video URL
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Фудбал

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Read more

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Read more

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Read more

Ламин Јамал - ниту едно не му е презиме

Read more
 

Спорт

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Читај повеќе

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Читај повеќе

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе

Ламин Јамал - ниту едно не му е презиме

Читај повеќе

Мојсов: И во Исланд ќе одиме на победа

Читај повеќе
  • play_arrow

Тиквеш го обели образот на македонскиот фудбал во Европа

Читај повеќе

ФИА потврди шест трки за сезоната 2025

Читај повеќе

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Читај повеќе