Невладините бараат да се осигура безбеден абортус за време на пандемијата во Европа

Брисел, 8 април 2020 (МИА) – Организациите за заштита на човековите права, меѓу нив и македонската ХЕРА, потпишаа повик до владите ширум Европа да обезбедат сигурен и брз пристап до абортус за сите жени и девојки за време на здравствената криза, јави дописничката на МИА од Брисел.

Амнести Интернешенал и десетици невладини организации ангажирани во борбата за човековите права потсетуваат дека во вакво време на вонредни мерки и изолација на граѓаните на континентот, се појавуваат бројни пречки за пристап до безбеден прекин на бременоста, додека пак владата во Полска носи драконски закон за забрана на абортусот, користејќи го фактот што вниманието на јавноста е свртено кон други теми.

-Европските влади мораат итно да делуваат за да обезбедат сигурен и брз пристап до абортусот за време на пандемијата од COVID-19, тие мора брзо да ги отстранат сите непотребни медицински пречки кои го отежнуваат пристапот до абортусот и да им овозможат на жените пристап до ран абортус од дома, изјави Леа Хоктор, од Центарот за репродуктивни права.

Организациите бараат да се признае прекинот на бременоста како суштинска здравствена потреба и потсетуваат дека поради здравствената криза голем број болници ги сведоа своите здравствени услуги на минимум или го пренасочија персоналот, и во многу места пристапот до нормални клинички услуги стана „екстремно тежок“.

-Рестрикциите врз репродуктивното здравје диспропорционално ги засегаат жените кои живеат во сиромаштија, жените со попреченост, Ромките, жените мигранти без документи, адолесцентите, транс жените и жените кои се соочуваат со ризик од семејно или сексуално насилство, стои во писмото.

Во шест европски земји абортусот е сѐ уште забранет и силно ограничен поради административни бариери и доктори кои одбиваат да вршат прекин на бременост поради лично убедување, во тие земји жените се приморани да патуваат во странство за да добијат абортус, што во овие околности на карантин е речиси невозможно.

-Додека пандемијата ги засега сите аспекти на нашето живеење, тоа не смее да биде искористено како оправдување за да се поткопаат правата на жените да носат одлуки за нивните репродуктивни и здравствени права, стои во повикот.

реклама

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

Секси среда

Read more

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Read more

Здравје

Која храна не треба да се јаде по истекот на рокот?

Read more

Шест намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Read more

Експертите се против заштитни маски за деца под две години

Read more

СЗО ги прекина тестирањата на хидрохлорокин како можна терапија за COVID-19

Read more

Магазин

Се роди првата коала по страшните пожари во Австралија

Читај повеќе
  • play_arrow

Полнење гориво 6.000 метри на небото

Читај повеќе

Десетте најсреќни земји во светот во 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботи во Јужна Кореја прават и служат пијалаци на гостите

Читај повеќе

Која храна не треба да се јаде по истекот на рокот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Њујорчани, претеравте!

Читај повеќе

Совршена орео торта од 4 состојки

Читај повеќе

Секс во време на корона: Борделите со препораки за пози со помал ризик од зараза

Читај повеќе
  • play_arrow

Лесни вежби за истегнување на телото

Читај повеќе