Невролог ја анализира бизарната повреда на Ѓоковиќ: Колку ќе му се одрази на играта?

Познатиот американски невролог д-р Шон Мулен ја анализираше бизарната повреда на Новак Ѓоковиќ на Мастерсот во Рим кога шише со вода падна од ранец на еден од гледачите и го погоди по глава најдобриот светски тенисер.

По победата над Корентин Мутетон со 6:3 и 6:1 во второто коло на Мастерсот во Рим, Ѓоковиќ почна да дава автограми за навивачите.

Еден од навивачите беше наведнат над трибините во обид да добие автограм од најдобриот тенисер на светот, а шише со вода му падна од ранецот и го удри Ѓоковиќ по глава.

URL

Американскиот невролог д-р Шон Мулен го анализирал ударот и заклучил дека воопшто не изгледа безопасно.

„Го анализирав инцидентот кога Ѓоковиќ беше случајно удрен по главата со нешто што изгледаше како делумно полно челично шише со вода. За да го разберам ударот, користев вештачка интелигенција за да ја пресметам силата на шишето што удри Новак. Пресметките сугерираат дека шишето кое паднало од висина од два метри со минимална почетна сила, удрило во Ѓоковиќ со сила од 79,2 њутни. Тоа е еквивалент на куче со средна големина да падне врз вас“, напиша Мулен.

Веќе во следното коло Ѓоковиќ доживеа сосема неочекуван пораз од Алехандро Табило 6:2, 6,3, а Мулен не исклучува дека Новак одиграл лошо поради тој удар во глава.

„Од невролошка перспектива, таквиот удар во предниот дел на главата може да биде многу загрижувачки. Овој дел од мозокот е клучен за функцијата поврзана со координирање на движењата и обработка на сетилните информации.

Почетните симптоми може да варираат од главоболки и гадење, па сè до големи когнитивни прекини како што се тешкотии со концентрирање и запомнување на стратегии и игри. За спортист како Ѓоковиќ, чиј стил на игра се заснова на прецизност, издржливост и стратешко размислување, дури и најмалата штета може да влијае на перформансите.

Овие симптоми може потенцијално да влијаат на неговата изведба на турнирите, што ќе влијае на времето на реакција и на одлучувањето под притисок. Затоа, неопходно е лекарите да направат проценка за да се уверат дека нема сериозна повреда и безбедно да го насочат кон враќање на теренот“, заклучува во својата анализа д-р Мулен.

реклама

Тенис

Informer: Ѓоковиќ тајно примен на Ургентен во Белград

Read more

Невролог ја анализира бизарната повреда на Ѓоковиќ: Колку ќе му се одрази на играта?

Read more

Ѓоковиќ би можел да се збогува со тенисот по Олимпијадата

Read more

Ѓоковиќ го боли ударот од шишето: По дебаклот во Рим најави дополнителни прегледи

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Легендарниот Гути ѝ се отвори на Дилета Леота

Читај повеќе

Јувентус има нов тренер, двојно поевтин од Алегри

Читај повеќе

Спалети го објави списокот на Италија за ЕУРО

Читај повеќе

Швајцарија ја доби вајл-картата за ракометниот Мундијал 2025

Читај повеќе
  • filter

Возачи што најдолго чекаа на својата прва победа во Ф1

Читај повеќе

25 фудбалери повикани во младата репрезентација за јунските контролки

Читај повеќе
  • play_arrow

Клоп го разнежни подарок од навивач на Ливерпул, ќе го чува на посебно место

Читај повеќе

Протекоа пораки во кои Чеферин го навредува Перес: Тој е идиот и расист

Читај повеќе

Семејството Шумахер доби оштета за лажното интервју

Читај повеќе