Невролог: Мозокот сака вежбање

А.С.
/ 26.07.2021 / 18:49

Лесен тренинг од 10 минути, односно вежбање дома, може да ви ги подобри менталното здравје и когнитивните функции, тврди неврологот д-р Венди Сузуки.

Денес е многу тешко да се задржи мотивацијата за вежбање, но многу е важно да се биде активен барем неколку минути секој ден, вели д-р Венди Сузуки, невролог од Универзитетот во Њујорк, која ги проучува ефектите на вежбањето врз мозокот .

Таа верува дека дури и неколку минути пешачење или 10-минутно вежбање со онлајн упатства не само што може да ви го подобри денот, туку и да донесе трајни придобивки за здравјето на мозокот.

„Со вежбање градиме целосно нови мозочни клетки. Се менува анатомијата, физиологијата и работата на вашиот мозок. Вежбањето е неврохемиска топла бања за мозокот и овие бањи го штитат од состојби како што се Алцхајмерова болест и деменција“, вели д-р Сузуки и додава:

„Секојдневниот тренинг ги зголемува невротрансмитерите како што се допамин, серотонин и норадреналин, кои влијаат на расположението, а со тоа и на подобрата меморија, и дека дури и неколку часа по вежбањето можете подобро да се фокусирате на задачите“, вели д-р Сузуки.

Таа неформално го тестираше ова со група студенти на еден од нејзините онлајн часови во 2020 годин. Учесниците направија брза проценка на вознемиреноста во траење од пет минути, а потоа ги изненадија со 10-минутен тренинг.

По вежбањето, студентите повторно го започнаа оценувањето и се покажа дека вознемиреноста значително се намалила, во просек. Затоа е важно да се вклучи вежбање во секојдневниот живот, бидејќи тоа му помага на вашето ментално и когнитивно здравје.

За жал, нема едноставен одговор на прашањето колку треба да вежбате за да го постигнете тоа: околу 5 склека или 10 кревања на раце автоматски не ослободуваат одредена количина допамин.

Д-р Сузуки препорачува да се обидеме да вклопиме 30-минутни сесии за вежбање во распоредот најмалку 3 до 4 пати неделно. Но, идеално би било да вежбате по малку секој ден.

Таа верува дека дури и одењето може да ги стимулира невротрансмитерите и да обезбеди придобивки од доброто расположение.

Вежбањето има многу позитивни ефекти врз здравјето на кардиоваскуларниот систем.

Ако во зградата каде што живеете има скали, одете по скали наместо со лифтот. На тој начин, можете да ја зголемите вашата мотивација за вежбање.

Вежбајте кога и да ви одговара, нема прецизни совети за тоа. Некои претпочитаат да вежбаат наутро, други ќе забележат дека за нив вежбањето е поефикасно навечер.

Прилагодете го времето на вашиот биоритам. Прифатете ги сите достапни опции и пронајдете го најдобриот начин за вежбање што ви одговара каде и да сте на отворено или во вашата соба.

реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Дали може да опстои бракот без секс?

Read more

Највисоките дрвја во светот завиткани во огноотпорни ќебиња за заштита од пожар

Read more

Нови мерки за влез во Швајцарија - новина и за невакцинираните

Read more

Фит

Пет причини зошто секс после тренинг е супер идеја

Read more

Што се случува со психата ако нагло престанете со вежбање?

Read more

Како да се вратите во форма во четириесеттите години?

Read more

Седум најдобри извори на јаглехидрати за раст на мускулите

Read more
 

Магазин

Дали може да опстои бракот без секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Читај повеќе

Жестока дебата: Кој треба да прими трета доза од вакцината против ковид?

Читај повеќе

Човекот кој можеше да го спаси „Титаник“ не добил дозвола да се качи на бродот

Читај повеќе

Зошто имаме желба за благо после јадење?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да знаете пред да почнете свој бизнис?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Мелено месо со зеленчук во бел сос

Читај повеќе

Пет причини зошто секс после тренинг е супер идеја

Читај повеќе

Холанѓаните се смалуваат, но сепак се највисоките луѓе во светот

Читај повеќе