ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2020/21

Незаинтересираниот Меси е хит на интернет

Барселона го победи Динамо Киев со 2:1 во третото коло од Лигата на шампиони, а еден од стрелците беше Лионел Меси од пенал во петтата минута, за кој самиот се избори.

Украинците „покосени“ од коронавирусот пристигнаа во Барселона со само 13 играчи и им се заканија на Шпанците неколку пати, но немаа сили за големо изненадување.

Мува не го лази

Шпанските медиуми не се воодушевени од играта на Барса, а El Larguero објави видео од незаинтересираниот Лионел Меси кој не се ни потруди да потрча додека гостите го градеа нападот.

URL

Капитенот на Барселона немо и и без грам ангажираност гледаше како играчите на Динамо тргнуваат во напад, додека одеше близу центарот на теренот. Не сакаше ниту да потрча, а не па да влезе во дуел. Останува прашањето дали ова се должеше на упатствата на тренерот Роналд Куман или дали Меси е навистина целосно незаинтересиран да ѝ помогне на одбраната.

Неговото однесуање не остана незабележано и од фановите кои своите мислења масовно ги искажаа на социјалните мрежи.

URL
URL
URL
URL
Меси не е во форма

Фрустрациите на Меси не се резултат само на лошите резултати, а веројатно и фактот дека тој беше принуден да остане во клубот и покрај јасно изразената желба да си замине, туку и на неговата неефикасност. Оваа сезона има постигнато четири гола на осум настапи и само еден на шест натпревари во Ла Лига.

Да потсетиме, Меси беше близу да ја напушти Барселона, каде игра целата негова кариера. Лут на лошото управување на клубот, тој во август го извести клубот дека заминува, но во пресрет на почетокот на сезоната се случи пресврт, па тој реши да остане (барем) уште оваа сезона.

реклама

Принцот Филип опериран од срце во стотата година од животот

Read more

Кој е најмудриот хороскопски знак според астролозите?

Read more

Со измени на Законот за легализација на дивоградби се продолжува неговата важност за уште пет години

Read more

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Read more

Фудбал

Со новиот пораз и нов негативен рекорд за Ливерпул

Read more

Маркизио ќе се кандидира за градоначалник на Торино

Read more

Сите голови од 21. коло во 1.МФЛ

Read more

Инсиње бесен по ремито: Каков го*нарски тим

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

МЗТ го прегази Ловќен во АБА2 лигата

Читај повеќе

Со новиот пораз и нов негативен рекорд за Ливерпул

Читај повеќе

Маркизио ќе се кандидира за градоначалник на Торино

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови од 21. коло во 1.МФЛ

Читај повеќе
  • play_arrow

Инсиње бесен по ремито: Каков го*нарски тим

Читај повеќе

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Читај повеќе

Пандев меѓу стотниците на УЕФА

Читај повеќе
  • play_arrow

7 фудбалски клубови кои пандемијата најтешко ги погоди

Читај повеќе

Анчелоти: Ришарлисон може да биде меѓу најдобрите напаѓачи во Европа

Читај повеќе