НБА 2019/20

Ни Дончиќ не го спаси Далас од Клиперс

Ниту магичниот Словенец не успеа да му помогне на Далас да не загуби од второпласираниот на Западот.

Во „ЕјчПи Филд Хаус“ арената во Орландо Лос Анџелес Клиперс извојуваше победа од 15 поени разлика над тимот на Далас Маверикс. Латвиецот Кристапс Порзињгис беше најефикасен со 30 пени, а неговиот соиграч Лука Дончиќ запиша 29, но и покрај тоа Далас го загуби натпреварот. Кај Клиперс се истакна Каваи Ленар со 29 поени.

Remote video URL

Далас со скор од 41-30 и 71 одигран натпревар е на 7. место во Западната конференција, но и покрај тоа е сигурен патник во плеј-офот, исто како и Клиперс кој е втор со 42-22.

Сакраменто постигна 140 поени во победата над Њу Орлеанс кој стигна до 125. Србинот Бојан Богдановиќ со 35 поени беше најефикасен на натпреварот, а нековиот соиграч од Кингс, Де’Аарон Фокс запиша 30. Кај Пеликанс најмногу се истакна Зион Вилијамсон со 24.

Remote video URL

Сакраменто е 12-ти со скор од 29-39, додека Њу Орлеанс е едно место подолу со ист скор, но полоша кош-разлика. И двата тима уште имаат шанси да дојдат до тоа последно осмо место на Западот.

Резултати:
Сакраменто Кингс - Њу Орлеанс Пеликанс 140:125
Милвоки Бакс - Мајами Хит 130:116
Феникс Санс - Индијана Пејсерс 114:99
Далас Маверикс - Лос Анџелес Клиперс 111:126
Денвер Нагетс - Портланд Треил Блејзерс 115:125
Хјустон Рокитс - Лос Анџелес Лејкерс 113:97

Тагови
реклама

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Read more

Кошарка

Мајами поведе со 2:0 во финалето на Истокот против Бостон

Read more

Лејкерс ја менуваат стратегијата поради Јокиќ

Read more

НБА ја прогласи идеалната петорка за сезоната 2019/20

Read more

Јокиќ и Мареј го надминаа достигнувањето на Џордан

Read more

Спорт

Осака се повлекува од Ролан Гарос

Читај повеќе
  • play_arrow

Медиумите во Англија го критикуваа Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајами поведе со 2:0 во финалето на Истокот против Бостон

Читај повеќе

Сите резултати од 2. квалификациско коло од Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Суарес полагаше италијански, студентите му дофрлаа: „Кјелини те чека на вечера“

Читај повеќе

Sky Sport Italia: Падна договор меѓу трите клуба, Џеко заминува во Јуве

Читај повеќе
  • play_arrow

Шкендија во Романија го продолжи европскиот сон, на ред е Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Хајдук ја исфрли Ренова од Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Читај повеќе