Ни халал, ни кошер: Полска ќе забрани колење животни по верски правила

Полска планира да забрани колење на животни за извоз по верски правила, а државата ќе им даде отштета на сите компании што ќе бидат опфатени со ваквата одлука, соопшти денеска член на владејачката партија во Парламентот.

Полска е еден од најголемите европски извозници на халал и кошер месо, со испораки од над 70.000 тони во 2017 година, главо во Израел и Турција, покажуваат статистичките податоци на Министерството за земјоделие.

Еврејските и исламските методи за колење вклучуваат сечење на гркланот на животното без тоа претходно да биде онесвестено.

Владејачката националистичка партија Закон и правда (PiS) сака да ја укине оваа пракса со пакет закони чија цел ќе биде подобрување на добросостојбата на животните, а според критичарите ќе послужи да се зголеми привлечноста на партијата пред гласачите на изборите во 2023 година.

По расправата во Парламентот што траеше цела ноќ, а на која ѝ претходеа протести на земјоделците во Варшава, одбиен беше амандманот за забрана за ритуално колење за извоз.

Ритуалното колење и понатаму ќе биде овозможено за пласман на месо на домашниот пазар.

Забраната за халал и кошер месо за извоз би можело да го чини полското стопанство 1,8 милијарди долари.

Измените на законот за одгледување на животни предвидуваат и забрана за одгледување животни за нивното крзно, забрана за користење на животните во циркус и засилување на надзорот врз стационарите.

реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

Read more

Погледнете што може да направи камера од 3.200 мегапиксели

Read more

Бизнис

Половина од работните места за пет години ќе ги преземат машини

Read more

Преку партнерството на Httpool со Spotify, брендовите ќе можат да им се обратат на љубителите на музиката

Read more

Кинеските супер богаташи се збогатија за 1,5 билиони долари за време на пандемијата

Read more

Отворена фабрика за производство на медицински канабис, инвестиција од 16 милиони евра

Read more

Вести

Филипче: Полициски час не е трајно решение, мора да се почитуваат мерките за заштита

Читај повеќе

Промовирана монографијата „30 години Театар за деца и младинци – Сон што трае“

Читај повеќе

Јовески: Се истражуваат и други недвижности за случајот „Плацеви на Водно”

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 628 новозаразени и нови 15 починати

Читај повеќе

Владата ја одржа 16-тата седница

Читај повеќе

Премиерот Заев негативен на COVID-19

Читај повеќе

Одобрена набавката на лекот ремдесивир прифатен во терапијата за COVID-19

Читај повеќе

Кадиров: Макрон да престане со напади врз верата

Читај повеќе

Повеќе од 200.000 тони пластика годишно протекуваат во Средоземното Море

Читај повеќе