Ни магијата на Јокиќ не беше доволна против моќните Лејкерс

Лос Анџелес Лејкерс во вториот натпревар во финалето на Западната конференција во НВА доигрувањето ги победија Денвер Нагетс со 105:103 и дојдоа до водство во серијата со 2:0.

За разлика од минатиот натпревар, на отворањето овојпат не видовме толку ефикасна кошарка, но тоа се смени во продолжение. Во почетокот Леброн Џејмс  беше одличен и ги запиша првите 10 поени за Лејкерс кои го завршија првото полувреме во своја корист со резултат 60:50.

Во третата четвртина Нагетс ја намалија разликата и во последните 12 минути влегоа со 4 поени застанување (82:78). Лејкерс на средината на последната четвртина се „одлепија“ со шест разлика, но тука проработи магијата на Никола Јокиќ кој запиша 11 последователни поени за својата екипа, па Денвер на 20 секунди пред крајот дојде до водство со резултат 103:102.

Радоста на екипата од Колорадо ја расипа тројката на Ентони Дејвис која со звукот на сирената го даде конечниот резултат и ја донесе победата на Лејкерс.

Дејвис го заврши натпреварот со 31 поен и девет скока, а Џејмс постигна 26 поени и собра 11 скока. Јокиќ заврши со 30 поени, девет асистенции и шест скока.

Тагови

Со едноставен водоводџиски трик ослободете се од смрдеата од одводот

Трик со омекнувачот за облеката да мириса убаво и до седум дена

Во која храна ги има трите минерали најважни за тироидната жлезда?

Како е поврзано пиењето кафе со ракот на дебело црево?

Бакс и Лејкерс одиграа спектакуларно дерби со дури две продолженија

Балканците доминираа синоќа во НБА

Најплатената ѕвезда во НБА: Постот за Рамазан ми го спаси животот

Лејкерс славеа во меч со речиси 300 поени, Голден Стејт испушти место во плеј-ин

Дани Алвес откако излезе од затвор веднаш направи забавa славејќи до изгрејсонце

Шпанците откриваат кога Модриќ заминува од Реал

Родри една година не доживеал пораз

Меси: Ќе се пензионирам кога ќе престанам да уживам во играта

Фудбалот во втор план: Стадионот на Фулам ќе има ложи со базен

Мхитарјан - фудбалерот полиглот со завршени два факултета

Најдобрата единаесетка на 21. век

Бразилците лути по ремито во Мадрид: Без ВАР, повеќе нема да играме пријателски натпревари