Ни магијата на Јокиќ не беше доволна против моќните Лејкерс 

Лос Анџелес Лејкерс во вториот натпревар во финалето на Западната конференција во НВА доигрувањето ги победија Денвер Нагетс со 105:103 и дојдоа до водство во серијата со 2:0.

За разлика од минатиот натпревар, на отворањето овојпат не видовме толку ефикасна кошарка, но тоа се смени во продолжение. Во почетокот Леброн Џејмс  беше одличен и ги запиша првите 10 поени за Лејкерс кои го завршија првото полувреме во своја корист со резултат 60:50.

Во третата четвртина Нагетс ја намалија разликата и во последните 12 минути влегоа со 4 поени застанување (82:78). Лејкерс на средината на последната четвртина се „одлепија“ со шест разлика, но тука проработи магијата на Никола Јокиќ кој запиша 11 последователни поени за својата екипа, па Денвер на 20 секунди пред крајот дојде до водство со резултат 103:102.

Remote video URL

Радоста на екипата од Колорадо ја расипа тројката на Ентони Дејвис која со звукот на сирената го даде конечниот резултат и ја донесе победата на Лејкерс.

Дејвис го заврши натпреварот со 31 поен и девет скока, а Џејмс постигна 26 поени и собра 11 скока. Јокиќ заврши со 30 поени, девет асистенции и шест скока.

URL
Тагови
реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

Read more

Подемот и падот на Ден Билзеријан – Кралот на Instagram

Read more

Кошарка

Ова нема крај: Одложени уште три натпревари во Евролигата

Read more

Дерик Роуз повторно мета на Лејкерс

Read more

Дончиќ е ран фаворит за МВП на следната сезона

Read more

Леброн до Коби: Брате, се надевам дека се гордееш со мене!

Read more

Спорт

Пелистер тесно поразен во првото коло на Европската лига

Читај повеќе

Претседателот на ФИФА позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Официјално: Одложен натпреварот со ПСЖ поради двајца позитивни во Вардар

Читај повеќе

Мурињо: Во Тотенхем нема место за примадони

Читај повеќе

Ракометарите на Вардар не отпатуваа за Париз

Читај повеќе

МекТоминеј: Нема поента да го победиш ПСЖ ако одиграш лошо против Лајпциг

Читај повеќе

Извлечени четвртфиналните двојки во домашниот фудбалски куп

Читај повеќе
  • play_arrow

Рамос е најдобриот дефанзивец во историјата, според France Football

Читај повеќе
  • play_arrow

Модриќ не е загрижен за својата иднина во Мадрид

Читај повеќе