ГО СРУШИ СОПСТВЕНИОТ РЕКОРД

Ни ора, ни копа: Супертрактор лета со 247 км/ч

Тракторот важи за возило со повеќе намени, но брзината на движење никогаш не била важна кога ќе се спомне ова возило, па со тоа и не била еден од неговите најсилни адути. Потоа се појави Fastrac Two.

Пред околу една година, JCB со помош на Williams Advanced Engineering составија трактор со кој тргнаа во соборување на светскиот рекорд во брзина.

Тракторот тогаш возеше со брзина од околу 166 км/ч и се запиша како најбрз на светот.

Сега се врати на „поправен“.

„Ѕверот“ тежок пет тони го придвижува 7,2-литарски дизел мотор што постигна брзина од 217,57 км/ч, доволно за да го сруши светскиот Гинисов рекорд.

Инаку, максималната забележана брзина изнесува неверојатни 247,47 км/ч!

Fastrac Two најверојатно ќе го држи рекордот со години, со оглед на тоа дека нема многу голема конкуренција во овој сегмент.

Секогаш постои опцијата за ново самонадминување, односно на Гај Мартин, иницијаторот на проектот познат по освојувањето „чудни“ рекорди, да му падне на памет да ја крене горната линија на 300 км/ч.

Пред да го погледнете видеото, имајте на ум дека овој трактор, иако има моќност од 1.000 коњски сили и максимален вртежен момент од 2.500 Nm, не прави нешто друго освен што лета по рамна патека, па заборавате на идејата дека може за рекордно брзо време да изора нива.

реклама

Буфон до Пирло: Сега треба да ти се обраќам со „господине“?

Read more

10 вежби за слабеење кои секој може да ги прави дома

Read more

Борец го совлада Вардар на отворањето од новата сезона во 1.МФЛ

Read more

Заборавени во времето: Напуштени пијана низ Европа

Read more

Авто новости

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Read more

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Read more

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Read more

Sony ќе тестира електричен автомобил

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежениот BMW M5

Читај повеќе

Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Читај повеќе

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Читај повеќе

Mitsubishi прекинува со испораката на нови модели во Европа

Читај повеќе