Ни Саемот за автомобили во Франкфурт не е тоа што беше

Германската канцеларка Ангела Меркел вчера го отвори меѓународниот Саем за автомобили во Франкфурт за јавноста и ги повика производителите да инвестираат повеќе во електрични возила.

„Големата мобилност ќе има своја цена ако не се произведуваат поефикасни, климатски погодни возила“, рече Меркел. Таа истакна дека автомобилската индустрија е соочена со „Херкуловски предизвик“ во обид да се создаде одржлив начин на превоз.

Канцеларката предупреди дека не е забележано намалување на испуштањето на јаглерод диоксид во глобални рамки уште од 90-тите. Меркел ја повика автомобилската индустрија да вложува повеќе во производство на евтини и одржливи електрични автомобили.

Deutsche Welle објави дека недоверливоста и незаинтересираноста биле очигледни на отворањето на Саемот во Франкфурт.

Традиционалниот саем во Франкфурт лани привлече 1.000 изложувачи, но годинава таа бројка падна на 800, а настанот се одржува во помала хала.

Вниманието на медиумите повеќе е фокусирано на демонстрантите кои протестираат против автомобилската индустрија, отколку на самиот настан внатре.

Публиката годинава ќе види многу помалку имиња од светот на автомобилите. На Саемот во Франкфурт не учествуваат: Alpine, Aston Martin, Citroen, Dacia, DS, Ferrari, Abarth, Alfa Romeo, FIAT, Chrysler, Jeep, како и брендовите на General Motors – Chevrolet и Cadillac, Infiniti, Mazda, Mitsubishi, Nissan, Peugeot, Rolls-Royce, Subaru, Suzuki, Toyota и Volvo.

реклама

Скопјани масовно заминаа кон Маврово, Струга и Охрид за да го избегнат полицискиот час

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Охриѓанец лажно се претставувал како сообраќаен полицаец

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Авто новости

Maserati го објави тизерот за новиот Ghibli Hybrid

Read more

BMW ја претстави новата Серија 4

Read more

Hyundai го претстави новиот Santa Fe, во продажба од септември

Read more

Поглед во тјунираниот BMW M760Li xDrive

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Maserati го објави тизерот за новиот Ghibli Hybrid

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 4

Читај повеќе
  • filter

Hyundai го претстави новиот Santa Fe, во продажба од септември

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот BMW M760Li xDrive

Читај повеќе
  • play_arrow

Corvette C8 против Corvette C7

Читај повеќе
  • filter

Објавени првите фотографии од Серија 4 на BMW

Читај повеќе

BMW ќе отпушти 5.000 работници поради коронавирусот

Читај повеќе
  • play_arrow

Nissan со тизер го најави новиот спортски автомобил

Читај повеќе
  • filter

Land Rover го тестира новиот Defender со V8 мотор

Читај повеќе