Nike му забрани на Леброн да го замени бројот 23

Иако НБА лигата му дозволи на Леброн Џејмс да му го отстапи бројот 23 на неговиот нов соиграч Ентони Дејвис, Nike имаше спротивно мислење. Производителот на спортска опрема се вмеша и го уништи „подарокот за добредојде“ на Дејвис, така што Џејмс и наредната сезона ќе настапува со добро познатиот број 23.

Бидејќи и двајцата играчи досега настапуваа со бројот 23, Леброн Џејмс одлучи дека ќе се откаже од овој број и наместо тоа ќе носи дресот со број 6 – истиот кој го носеше во Мајами Хит.

НБА лигата не правеше никакви проблеми – му дозволи да го промени бројот иако рокот за промена на дресови истече на 15 март годинава. И кога се чинеше дека Дејвис ќе ја добие неговата 23-ка, во приказната влезе Nike и му го расипа изненадувањето на новиот играч на Лос Анџелес Лејкерс.

Nike не му дозволи на Леброн Џејмс да го промени бројот бидејќи неговиот дрес веќе се продал во огромен број примероци, а дополнителните замени на дресови би го чинеле американскиот производител на спортска опрема огромни загуби. Извршниот одбор на Nike испрати жалба до НБА за вето над промената на бројот.

Следејќи ја ситуацијата, НБА лигата ја одобри жалбата на Nike и поради тоа Леброн во наредната сезона повторно ќе го носи бројот 23, додека Дејвис го одбра дресот со број 3.

реклама

Путин: Готова е првата руска вакцина за коронавирус

Read more

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more

Забрзано опаѓа бројот на заразени во Шведска, епидемиолозите не знаат точно зошто

Read more

Голема експлозија и во Русија

Read more

Кошарка

НБА: Почетокот на следната сезона можно е да се одложи за јануари

Read more

Нетс и Меџик ги обезбедија последните две места во плеј-офот на Истокот

Read more

Трагедија во Србија: Поранешен кошаркар на Црвена Ѕвезда почина на тренинг

Read more

Ни Дончиќ не го спаси Далас од Клиперс

Read more

Спорт

Меси купи стан во Милано и повторно ги разгоре шпекулациите

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се седумте фудбалери со нула голови сезонава?

Читај повеќе

Интер по десет години во полуфинале на европско натпреварување

Читај повеќе

Арсенал дава 18 милиони фунти за да се ослободи од Озил

Читај повеќе

Надал: Ги почитувам тенисерите кои решија да играат на УС Опен, можеби им требаат пари

Читај повеќе

Откако го пропушти Санчо, Јунајтед ќе го брка Даглас Коста

Читај повеќе
  • filter

Осветлен и раззеленет, стадионот во Прилеп предаден на општината

Читај повеќе

Солскјер: Лига Европа е топ за младите играчи

Читај повеќе

Атлетико откри кои се заразените играчи, тимот сепак ќе игра во Лисабон

Читај повеќе