Никогаш не е здодевно во Дагестан: Џудисти и навивачи се скршија од ќотек

Обичен турнир во џудо за јуниори се превори во масовна тепачка во која учествуваа најмалку 50 луѓе.

Инцидентот се случи во спортска сала во Дагестан, а се тепаа и гледачите во публиката и спортистите на натпреварот, а сѐ почна со провокативни коментари.

Како дојде до тепачката во родниот крај на ММА легендата Хабиб Нурмагомедов раскажа еден од тренерите кој бил во салата.

Според него, вербалниот конфликт на трибините прераснал во физички и почнале да се вмешуваат сѐ повеќе и повеќе присутни. За кратко и борачите се приклучиле во тепачката.

Удари летале на сите страни меѓу двете групи противници – на едните не им се допаѓала „здодевната борба“, а на другите исмејувачките коментари.

По инцидентот, натпреварувачите наместо да добијат медали, им се заканува дисквалификација. Истото важи и за нивните тренери.

URL
Тагови
реклама

Останати спортови

YouTube ѕвездата Џејк Пол го нокаутира славниот ММА борач Бен Аскрен

Read more

Полска ќе ги вакцинира олимпијците за ЛОИ и фудбалерите за ЕУРО

Read more

Норвешкиот скокач Танде пуштен на домашно лекување

Read more

Бруталниот Сенегалец за две минути го совлада противникот во ММА борба

Read more
 

Спорт

Ибра потпишува нов договор со Милан

Читај повеќе

Перес: Евролигата ја спаси кошарката

Читај повеќе

Чеферин: Сите ме разочараа, но Барса најмалку

Читај повеќе

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пирова победа за МЗТ, Младост патува во полуфиналето

Читај повеќе

Артета: Навивачите ја испратија најсилната порака која фудбалот ја видел

Читај повеќе

Чеферин: Веројатноста Реал Мадрид да биде исфрлен од ЛШ е мала

Читај повеќе

Перес: Ако сметате дека Суперлигата е мртва, не сте во право

Читај повеќе

Пандев влезе во елитата - постигна 100 гола во Серија А

Читај повеќе