Никогаш не го фрлајте стариот мобилен пред да ги направите овие работи

Многу луѓе старите телефони ги даваат на друг или ги продаваат ако се уште се добри уредите. Но, што е со личните податоци?

Еве што треба да направите пред да го дадете мобилниот на некој друг.

Направете back up

Ако мобилниот го имате подолго време веројатно е преполн со фотографии, видеа, документи кои не сакате да ги изгубите. Затоа, направете back up. Се што сакате да зачувате ставете на мемориска картичка или на cloud. Ако ви е така полесно, можете се да си испратите на мејл.

Одјавете се од сите профили

Ова е многу важно, треба да се одјавите од сите профили и апликациите да ги избришете. На тој начин ќе ги тргнете идентификациските податоци. Така, тој што ќе го зеде вашиот мобилен нема да ги користи вашите профили или бројот на кредитните картички, на пример.

Пред тоа, направете листа од сите лозинки така што на новиот мобилен ќе може да пријавите се што треба.

Променете ги лозинките

Можеби мислите дека е доволно да се одјавите, но не. За да се заштите дополнително, променете ги лозинките на мобилниот. Враќањето на мобилниот на фабричко подесување треба да ги избрише сите лозинки и податоци, пишува Family Handyman.

Отстранете ги СИМ картичката и мемориската картичка

Кога сте ги архивирале податоците, сте се одлогирале и слично, сега може да ја отстраните СИМ картичката и мемориската картичка. Не само што на нив ќе има дел од податоците туку ќе може да ги користите и на новиот мобилен.

реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Мобилни

Google го претстави смартфонот Pixel 6a

Read more

iPhone на преклопување може да стане реалност

Read more

iPhone 14 доаѓа во септември: Што знаеме досега?

Read more

Samsung Galaxy Z Flip 4 ќе има поголем надворешен екран во споредба со неговиот претходник

Read more
 

Гик

Популарни страници следат сè што правиме на интернет: Се памти и тоа што е избришано

Читај повеќе
  • filter

Иднината сега: Domus користи обновлива енергија, има кабини, теретана и базен

Читај повеќе

Доаѓаат големи промени во iOS 16

Читај повеќе

Научници оживеаја активност во човечко око после смрт

Читај повеќе

Роверот на Марс сними „врата“ врежана во карпа

Читај повеќе

Ситуацијата за Need for Speed ​​се менува

Читај повеќе

iPhone не е единствениот кој се префрла на USB-C порт

Читај повеќе

Зошто Европејците не се капеле во средниот век?

Читај повеќе
  • filter

Босна и Херцеговина го има најскапиот водопад во светот

Читај повеќе