Никој како Јокиќ: Ги „уништи“ Леброн и Лејкерс

Никола Јокиќ и Џамал Мареј со феноменални партии ги предводеа Нагетс од огромна негатива против Лејкерс до втора победа на домашен терен 108:103 за големи 2:0 во финалето на Западот.

Се навестуваше дека Лејкерс ќе го скршат Денвер, но Нагетс предводени од споменатото дуо двапати стигнаа до -11, вториот пат кон средината на третата четвртина. Огромната негатива во доцните фази од играта ја претворија во +12 на пет минути пред крајот и победија.

Никој досега не играл како Јокиќ

Голем триумф донесе Никола Јокиќ со уште еден историски трипл-дабл во овој плеј-оф. Тој постигна 23 поени, имаше 17 скока, 12 асистенции и 3 украдени топки. Така, тој стана првиот играч со толку импресивни бројки откако се игра НБА плеј-офот.

Колку Јокиќ доминира во најважниот дел од сезоната говори и податокот дека ова е негов седми трипл-дабл учинок во плеј-офот, додека сите останати играчи заедно имаат три во него. Јокиќ на тој начин се израмни на првото место на вечната листа со Вилт Чембрлејн, кој исто така го заврши плеј-офот во 1967 година со седум трипл-дабл. Но, Јокиќ има уште најмалку два натпревари сам против Лејкерс за да го постави својот рекорд.

Јокиќ го продолжи својот нереален настап во најважниот дел од сезоната со нов плеј-оф натпревар за аналите. Годинава, тој има најмногу трипл-дабл учинок во ерата од големиот Вилт, најмногу поени во плејоф натпревар за центар од Вилт, и најмногу асистенции во една сезона севкупно за центар од Вилт. Сепак, Јокиќ е најдобар досега во плеј-офот по бројот на натпревари со ефекти од 25/15/10, 25/15/15, 30/10/15, 30/15/10 и 30/20. /10!

Кога згасна Јокиќ, се „запали“ Мареј

Јокиќ го одржуваше Денвер во живот до крајот, кога промаши сè и така го заврши мечот со 9/21 од поле, но затоа одлично му додаде на Џамал ​​Мареј, уште еден херој на Денвер. Тој, пак, се мачеше до последната четвртина, но потоа експлодираше со тројки и слободни фрлања. Мареј беше најдобар стрелец со 37 поени, од кои 23 во последната четвртина и шест тројки.

Тој во серијата против Лејкерс постигна повеќе голови во последните четвртини од Леброн и Дејвис заедно. Ова веќе му беше шести натпревар од плеј-офот со 30 поени, што го прави најдобар заедно со Јокиќ и Џејсон Тејтум. Мареј додаде 10 скока, 5 асистенции и 4 украдени топки, со што стана првиот играч во историјата на Нагетс кој го направил тоа во плеј-офот.

Затоа, Мареј на крајот упати тројка за прво водство, а потоа и голема предност за Денвер, а кога Лејкерс заостанаа на пет поени, тој упати уште една тројка, а потоа седум слободни фрлања во последна минута за победа.

Хачимура брилираше, но потфрлија Леброн и Дејвис

Кај Лејкерс најефикасни беа Леброн кој имаше 9 скока и 10 асистенции и Остин Ривс со по 22 поени. Вториот погоди пет од девет тројки, додека Леброн беше непрецизен сите шест пати од далечина и со тоа продолжи да промашува кога беше најважно. Имено, тој во овој плеј-оф шутира 1/20 од тројки во последните четвртини.

Потфрли и Ентони Дејвис. Иако постигна 18 поени и имаше 14 скока, тој погоди само четири од 15 обиди за гол од поле. Затоа Руи Хачимура беше одличен кај Лејкерс со 21 поен и 8/10 шут. Првото полувреме го заврши со перфектен учинок: 7/7 од поле, 1/1 за тројки и 2/2 од слободни фрлања. Но, тоа, како и неговата одбрана на Јокиќ, не беше доволно за победа. Серијата сега се сели во Лос Анџелес.

Зошто треба да ставите алуминиумска фолија зад рутерот?

Голем месечен хороскоп за април 2024: Ретрограден Меркур им ги мрси конците на неколку знаци

Едноставен и брз метод: Белите патики повторно ќе изгледаат како нови

Како е поврзано пиењето кафе со ракот на дебело црево?