Никој не го прашува Трамп: Бајден ќе го добие претседателскиот профил на Twitter

Twitter ќе му ја предаде контролата врз претседателскиот профил @POTUS на Џо Бајден откако тој ќе ја положи заклетвата како нов американски претседател, дури и ако Доналд Трамп не признае пораз, објавија американските медиуми.

Приватниот профил на Трамп @realDonaldTrump, со околу 88 милиони следбеници, стана едно од најмоќните оружја на Трамп за јавно оспорување на резултатите од изборите, а официјалниот претседателски профил @POTUS се користи главно за пренесување на неговите објави од приватниот, а има околу 32 милиони следбеници.

URL

По инаугурацијата на Бајден, Трамп ќе смее да продолжи да го користи приватниот профил, но ќе ги изгуби специјалните заштити што ги има благодарение на статусот на светски лидер. Twitter претходно соопшти дека, откако Трамп „ќе се симне од функцијата“, тој ќе се однесува кон неговиот приватен профил како и со сите други од кои се шират неточни информации.

Социјалната мрежа долго време беше под притисок да ја ограничи употребата на платформата од страна на Трамп за ширење на теории на заговор и дезинформации.

Вчера се огласи и Faceebok, соопштувајќи дека ќе го предаде официјалниот профил POTUS на следната администрација.

„Во 2017 година соработувавме и со администрацијата на Обама и со новата администрација на Трамп за да обезбедиме глатка транзиција на нивните профили на Facebook и Instagram почнувајќи од 20 јануари, па очекуваме дека истото ќе се случи и овојпат“, рекоа од компанијата за Reuters.

реклама

Интегра ги претстави плановите: Штип се претвора во балкански Манчестер

Read more

Апасиев: Вакво зло Македонија немала од АСНОМ до денес

Read more

Се крчка ЕУ-гославија за време на Бајден, каде е Северна Македонија во овој план?

Read more

Делчево го доби првиот Музеј на олдтајмери

Read more

Вести

Во Сингапур родено бебе со антитела на COVID-19

Read more

Распишан тендер за научна студија за влијанието на 4G и 5G мрежите врз здравјето и околината

Read more

Феномен што не познава граници: Популарната серија ги „запали“ апликациите за шах

Read more

Астероид со големина на Бурџ Калифа се движи со огромна брзина кон Земјата

Read more

Гик

Во Сингапур родено бебе со антитела на COVID-19

Читај повеќе

Распишан тендер за научна студија за влијанието на 4G и 5G мрежите врз здравјето и околината

Читај повеќе
  • play_arrow

Мила, добредојде во Monster Hunter World: Iceborne

Читај повеќе
  • play_arrow

Универзумот наместо да се лади, се загрева: Дали ќе има „Големо спалување“?

Читај повеќе
  • filter

Poco го претстави новиот смартфон M3 со одлична батерија

Читај повеќе

Можат ли кучињата да намирисаат COVID-19?

Читај повеќе
  • play_arrow

Откачена биологија: Сѐ што не сте знаеле за интелигентните октоподи

Читај повеќе

Војници на иднината: САД работат на систем за читање мисли

Читај повеќе

Феномен што не познава граници: Популарната серија ги „запали“ апликациите за шах

Читај повеќе