Никол Мен стана првата жена со домородно потекло која отпатува во вселената

Американската астронаутка Никол Мен (45) стана првата домородна Американка која отпатува во вселената.

Мен е дел од четиричлениот екипаж кој отпатува до Меѓународната вселенска станица, а ракетата Фалкон 9 на SpaceX лансирана од Флорида.

Астронаутката за BBC пред патувањето изјави дека се надева дека мисијата ќе ги инспирира идните генерации домородни Американци да ги следат нивните соништа.

Таа е припадник на племето Ваилацки, а во текот на нејзината кариера има акумулирано големо искуство со летање со различни авиони на американските маринци. Добитничка е на шест службени медали и служела во Ирак и Авганистан. Таа ја заврши обуката за астронаути во 2015 година и оттогаш ја чека својата шанса да патува во вселената. Таа претходно беше наведена за патување со капсулата Starliner на Boeing, но имаше одложувања, па НАСА ја префрли во мисијата Crew 5.

Remote video URL

Екипажот на мисијата Crew 5 барем привремено ќе го зголеми бројот на луѓе на МВС на 14.

Астронаутот Џон Касада, Јапонецот Коичи Вакта и руската космонаутка Ана Кикина отпатуваа со Мен до МВС.

Кикина е единствената жена меѓу руските космонаути, а нејзиното присуство претставува продолжување на договорот меѓу Русија и САД. Двете земји ветија дека ќе испратат екипажи во орбитата и покрај тензиите околу руската инвазија на Украина.

Мен, Касада и Кикина никогаш претходно не биле во вселената, додека Вакта е искусен и веќе четири пати патувал во вселената.

Crew 5 ќе помине шест месеци на МВС, додека Crew 4 се враќа дома на 12 октомври.

Тагови
реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Путин со шампањ в рака објасни зошто нема да прекине со напади

Read more

Вести

Македонска дизајнерка ја покажа иднината на модата: Tex&Tech за револуција во индустријата

Read more

Мистериозниот објект што ги фасцинира научниците го напушта Сончевиот Систем

Read more

Последното прелетување на Orion покрај Месечината

Read more

SpaceX го претстави Starshield, нова сателитска услуга фокусирана на националната безбедност

Read more
 

Гик

  • play_arrow
  • filter

Македонска дизајнерка ја покажа иднината на модата: Tex&Tech за револуција во индустријата

Читај повеќе

Apple ги зголемува цените на апликациите во App Store

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би можело да изгледа првиот телефон на преклоп на Google?

Читај повеќе

Мистериозниот објект што ги фасцинира научниците го напушта Сончевиот Систем

Читај повеќе

Microsoft постигна десетгодишен договор со Nintendo за играта Call of Duty

Читај повеќе
  • filter

Последното прелетување на Orion покрај Месечината

Читај повеќе

SpaceX го претстави Starshield, нова сателитска услуга фокусирана на националната безбедност

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа внатрешноста на лаптоп од карбонски влакна?

Читај повеќе

Кои се најпопуларните графички картички меѓу Steam гејмерите?

Читај повеќе