Никола Јокиќ е МВП

Никола Јокиќ е прогласен за МВП на регуларната сезона во НБА лигата.

Оваа информација ја пренесе Шемс Чаранија, а НБА лигата наскоро и официјално ќе му ја врачи наградата.

Јокиќ стана првиот српски кошаркар кој е МВП во регуларниот дел од сезоната.

URL

Немаше сомнеж дека Јокиќ ќе биде МВП.

Одигра 72 натпревара, во просек остваруваше 26,4 поени, 10,8 скока и 8,3 асистенции.

URL

Јокиќ стана најниско драфтуваниот МВП во историјата на НБА лигата. Беше 41. пик на драфтот во 2014 година. Тој стана првиот играч што бил МВП и ги играл сите натпревари во сезоната од 2008 година и Коби Брајант.

Оваа сезона Јокиќ беше Топ 5 по поени, скокови и асистенции.

Remote video URL
реклама

Што ќе се случи ако цел месец се туширате со ладна вода?

Read more

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Кои македонски олимпијци досега имаат освоено медали?

Read more

Георгиевски е во финале, Македонија има олимписки медал

Read more

Кошарка

Дончиќ брилијантен на олимпиското деби, Словенија ја прегази Аргентина

Read more

Коби, спиј мирно, твоите желби се исполнети

Read more

Кошаркарите во Олимпиското село имаат проблем со ниските тавани

Read more

Милвоки Бакс се новите НБА шампиони

Read more
 

Спорт

Георгиевски: Одлично е чувството да ја израдуваш македонската јавност

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Читај повеќе

Потег „а ла Тајсон“ на ЛОИ

Читај повеќе

Скромниот Холанд: 175 милиони евра се премногу за еден човек

Читај повеќе

ОИ: Грчки коментатор доби отказ поради расизам

Читај повеќе

Конор Мекгрегор повторно имаше испади на Twitter, овој пат го навреди Хабиб

Читај повеќе

Георгиевски со сребрен медал, златото на градите на Русинот Ларин

Читај повеќе

Кои македонски олимпијци досега имаат освоено медали?

Читај повеќе

Пинк ќе ја плати казната на норвешките ракометарки кои одбија да играат во бикини

Читај повеќе