Никола Карабатиќ има сериозни здравствени проблеми, мора да ја прекине кариерата

Еден од најдобрите ракометари во историјата, Никола Карабатиќ, мора привремено да ја прекине кариерата поради големи здравствени проблеми.

Француски ПСЖ соопшти дека Карабатиќ ќе мора да паузира во следните три месеци поради флебитис на десната нога. Флебитис е состојба во која има воспаление и формирање на згрутчување на површните вени.

Бидејќи неговата состојба е надвор од опсегот на класичната спортска медицина, тој ќе мора да се лекува според проблемот, а за тоа време нема да смее ниту да тренира со тимот.

„Карабатиќ ќе мора да следи терапија базирана на антикоагуланси. Овој третман не е компатибилен со контактни спортови на високо ниво, па играчот ќе биде надвор од терените најмалку три месеци“, соопшти ПСЖ.

Карабатиќ има 38 години и привремено ќе го напушти ракометот, но тоа не значи дека ќе ја заврши кариерата. Карабатиќ би можел дури и да се врати до крајот на оваа сезона, односно на фајналфорот во Лигата на шампионите во јуни, доколку таму се пласира ПСЖ и доколку францускиот репрезентативец може да игра.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Ракомет

Ракометарите поразени дома од Португалија

Read more

Александар Јовиќ е нов тренер на Еурофарм Пелистер

Read more

Пуштени во продажба билетите за дуелот на македонските ракометари против Португалија

Read more

Савевски повика 18 ракометарки за контролките со Турција

Read more
 

Спорт

Ибра: Јас сум минато, сегашност, но и иднина на шведската репрезентација

Читај повеќе

Норвешка без Холанд против Шпанија

Читај повеќе

Верстапен: Не сум среќен, требаше да победам

Читај повеќе

Лацио со осуда кон навивачите кои го величаа Хитлер и скандираа антисемитски пароли

Читај повеќе

Шкупи по втор пат го отпушти Седлоски

Читај повеќе

Де Роси ја измамил сопругата роденденот да го слави во паб гледајќи дерби

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси не може ни да вечера на раат во Аргентина

Читај повеќе

Претставен новиот дрес на македонската фудбалска репрезентација

Читај повеќе

Дешан го избра новиот капитен на Франција

Читај повеќе