Николоски од Прилеп: ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи увоз додека не се откупи домашниот тутун

Скопје, 4 јули 2020 (МИА) – Потретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листа во Изборната единица 4 Александар Николоски денеска од Прилеп истакна дека остануваат клучните ветувања поврзани со земјоделството, пред се со откупот на тутунот.

ВМРО-ДПМНЕ, рече Николоски, нема да дозволи увоз додека не се откупи домашниот тутун.

– Ќе повторам на првата седница на влада изгласување на закон со кој што ќе се забрани кило тутун да се увезе во Македонија пред целосно да се откупи домашниот тутун. Во исто време, пред недела дена споменав, но еве недела дена помина и немам никаков одговор да го поставам повторно прашањето директорот на тутунскиот комбинат поставен од владата, тутунскиот комбинат целосно во сопственост на државата зема нето 3.5000 евра плата, бруто 5.500 евра плата. Како е тоа возможно во услови кога земјоделците и тутунарите едвај врзуваат крај со крај, рече Николоски, додавајќи дека тоа е нешто за што мора да има одговорност.

Тој нагласи дека ќе работат за брза реализација на автопатско поврзување на Велес, Градско, Прилеп, Битола до грчка граница. Додаде дека ќе има средба со културните работници во Прилеп, затоа што таму планираат да изградат нов објект за театарот. Старата чаршија која во изминатиот период се повеќе е затворена, вели тој, целосна ревитализација во периодот кој што доаѓа.

– Едно од основните ветувања од нашата програма е враќање на владеењето на правото, како еден од најзначајните проекти е проектот за испитување на потекло на имот и капитал на сите носители на јавна функција во изминатите 30 години. Јавно го повикувам Зоран Заев да излезе во јавност и да каже дали е во состојба да го докаже потеклото на сопствениот капитал и капиталот на неговото семејство кое во изминатите 18 години колку што тој е вкупно на функција стана најбогато семејство во Македонија, нагласи Николоски, кој го повика Заев на ТВ-дуел.

Одговарајќи на новинарско прашање во однос на одлуката на ЕУ, Николоски рече дека посакува час поскоро земјава да добие датум за почеток на преговорите.

– Јавно да прашам кој е датумот на кој Македонија ќе почне со преговори со Европската унија? Јас посакувам да е тоа час поскоро, добро е за државата, добро е за сите нас и ние тоа сакаме да се случи , но во овој момент тажната вистина е дека три години Македонија со Зоран Заев не добива датум за преговори, рече Николоски.

Remote video URL
Тагови
реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Македонија

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Рекорден дневен број на тестови, активни случаи се помалку од 3.000

Read more

Нови 160 случаи со COVID-19, тројца починати, 368 оздравени пациенти

Read more

Без негативен ПЦР-тест за влез во Грција само возачи на товарни моторни возила

Read more

Вести

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Читај повеќе

Рекорден дневен број на тестови, активни случаи се помалку од 3.000

Читај повеќе

Родители во Хрватска со кампања против враќање на децата на училиште во пандемија

Читај повеќе
  • play_arrow

Хаос на албанско-грчката граница, заглавени илјадници албански граѓани

Читај повеќе

Лукашенко: Жив сум и не сум избегал од Белорусија

Читај повеќе

Нови 160 случаи со COVID-19, тројца починати, 368 оздравени пациенти

Читај повеќе

Без негативен ПЦР-тест за влез во Грција само возачи на товарни моторни возила

Читај повеќе

Шилегов: Во Вардариште не се депонира нов отпад

Читај повеќе

Од утре задолжителен ПЦР тест за влез во Србија

Читај повеќе