Николовски: Мора да ставиме ред во функционирањето на институциите

Во Владата имаме политичка и лична волја да се посветиме на функционирање на институциите. Мора да ставиме ред и да започнеме со работата, на самиот почеток сме при дефинирањето на работите и сѐ уште се разговара за екипирање на мојот кабинет. Во периодот што следи внимателно ќе ги дефинираме работите, ќе се екипираме и ќе излеземе со конкретни предлози пред граѓаните, истакна денеска вицепремиерот за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски.

– Како ќе го проверуваме потеклото на имот е процес што ќе трае и нема да биде готов ниту утре, ниту, пак, во октомври. Станува збор за системски работи што се дојдени на ред да ги одработиме и имаме чест на отворен и транспарентен начин да ги изградиме сите механизми и модели на база на најдобрите пактики, рече Николовски во одговор на новинарско прашање на денешната прес-конференција во Владата.

Нагласи дека може да се скратат многу бенефиции, трошоци и привилегии на избраните лица.

– Еден од столбовите на нашата програма е кратењето на бенефициите и привилегиите. Секој од нас е дојден за плата и треба да одработи најдоборо што знае за граѓаните. Како што јас можев да не користам службена картица како дополнителен заменик-министер или министер и ништо не ми фали истото може да го направи и било кој друг функционер на централно или локално ниво. Не треба да гледаме само дали нешто ни следува или не, туку и да размислуваме дали нешто треба да употребиме и да го искористиме на штета на граѓаните и на системот, рече Николовски.

Вети дека целосно ќе притиснат на централно и на локално ниво се да биде транспарентно, да има отворени податоци и сѐ да биде објавено што, додаде, беше континуитет и на политиките на минатата влада.

– Ќе инсистираме на продолжување на кратењето на привилегиите на дискрециските права на избраните функционери. Ова поле за работа е огромно и има многу што да одработиме. Имаме силна политичка волја за средување на работите во државата што сега мене ми е доделено како мандат, истакна Николовски.

Прецизира дека сѐ уште не е дефинирано што ќе се прави со кратењето на патните трошоци на функционерите.

– Сигурно е дека ќе одиме во целосно реорганизирање и ќе понудиме нов системски концепт. Имаме толку многу можности каде треба да се рационализираат трошоците, да се намалат привилигеите и да се одвратат од злоупотреби, но во периодот што следи штом ќе биде конципирано конкретно решение ќе биде споделено со јавноста. Во делот на пратениците ова прашање треба да биде упатено до Парламентот затоа што е над Владата и министрите одговараат пред народните избраници, посочи Николовски.

реклама

Ветерани на ОВК го блокираа седиштето на организацијата и фрлаа флаши кон припадниците на ЕУЛЕКС

Read more

Еротски колаж

Read more

Искрени илустрации во кои ќе се препознае секоја девојка

Read more

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Read more

Македонија

Посвежо и ветровито со повремен дожд

Read more

Од понеделник почнува етапната исплата на септемвриските пензии

Read more

Нови 143 случаи, 9 лица починаа од COVID-19

Read more

Спасовски: Кривична пријава и суспензија за полицаецот од Битола кој нападна Ром

Read more

Вести

Посвежо и ветровито со повремен дожд

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Од понеделник почнува етапната исплата на септемвриските пензии

Читај повеќе

Ветерани на ОВК го блокираа седиштето на организацијата и фрлаа флаши кон припадниците на ЕУЛЕКС

Читај повеќе

Возач и мигрант ранети при обид да избегаат од полицијата

Читај повеќе

20-годишно момче загина во несреќа на Галичица

Читај повеќе

Нови 143 случаи, 9 лица починаа од COVID-19

Читај повеќе

Одбраната на „Монструм” ќе поднесе крвична пријава против вештакот Снежана Николовска

Читај повеќе

Руските банки рекордно вложуваат во злато

Читај повеќе